Uprostřed amerických sankcí si čínští giganti obchodují vesele mezi sebou

Baidu
Prodejna společnosti Huawei Čína / Zdroj: Huawei

Baidu je možná pro některé lidi v Česku velká neznámá, ale faktem je, že v Číně je to poměrně dost oblíbený vyhledávač. Bohužel i na něj se vztahují americké sankce, a tak musí jeho zástupci hledat alternativy s tím, že jednou z nich je Huawei.

Baidu totiž od něj nakoupilo velkou dávku čipů s umělou inteligencí. Tato dohoda ukazuje trend, jakým se příští roky Čína pravděpodobně ubere. Bude se soustředit mnohem více na sebe a přestane se spoléhat na ostatní. Je docela možné, že to změní technologické prostředí.

Čínský vyhledávač koupil od Huawei AI čipy Ascend 910B. V tuto chvíli je ještě pořád závislý na čipech od Nvidie, která je zlatým standardem v tomto odvětví. Avšak americké sankce všechno mění, a je klidně možné, že už Baidu nebude moct obchodovat s Nvidií vůbec. Dohoda mezi oběma čínskými společnostmi je okolo 62 milionů dolarů, což je docela skromný nákup ve srovnání s masivními objednávkami pro Nvidii. Nicméně je to důležitý krok pro Čínu a její soběstačnost.

Z dřívějška není moc zpráv o tom, že by Baidu používalo čipy od Huawei a o to více je tento nákup zajímavější. Huawei sice nemá výkonově stejně kvalitní čipy jako Nvidia, ale je to maximum, co může nějaká čínská společnost nabídnout. Čínský technologický gigant, Huawei, teď těží z dřívějších investic do SMIC, které vyrábí v Číně nejvíce čipů ze všech společností. A především se Baidu do této situaci nedostalo žádnou náhodou. Za vše mohou v tomto směru americké sankce.

Baidu jako věrný zákazník Huawei

Huawei spolupracuje s Baidu už od roku 2020 s tím, že platformy běžící na umělé inteligence fungují hladce na softwaru čínského giganta. Čínský vyhledávač má sice k dispozici vlastní řadu čipů Kunlun AI, ale i přesto se spoléhal na americkou společnost. Dle analytiků ze sankcí od Spojených států na Čínu nejvíce vytěží Huawei, který může zvýšit svůj podíl na domácím trhu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *