Společnost Qualcomm přijde o miliardy. Nově potvrdila, že Huawei již nepotřebuje její čipy
Přední americká polovodičová společnost Qualcomm nedávno potvrdila, že čínský telekomunikační gigant Huawei již její procesory nevyžaduje. Toto oznámení přichází uprostřed pokračujícího napětí mezi Spojenými státy a Čínou ohledně obchodních a technologických omezení. Potvrzení finančního ředitele společnosti Qualcomm, že Huawei od ní v budoucnu nebude odebírat 4G čipy, podtrhuje výrazný posun v globálním technologickém prostředí.
Historie obchodu Huawei – Qualcomm
Vztahy mezi společnostmi Huawei a Qualcomm se v průběhu let vyznačovaly jak spoluprací, tak konkurencí. Společnost Huawei, kterou v roce 1987 založil Ren Zhengfei, se zpočátku zaměřovala na výrobu telekomunikačních zařízení a postupně rozšířila své aktivity do celého světa. Vzestup společnosti na výsluní podpořila čínská vláda prostřednictvím půjček a politik zvýhodňujících domácí společnosti, což společnosti Huawei umožnilo účinně konkurovat na trhu s telekomunikačním vybavením. Na druhé straně společnost Qualcomm, založená v roce 1985, je klíčovým hráčem v odvětví bezdrátové komunikace a polovodičů. Inovace společnosti, jako například vývoj technologie CDMA v roce 1989 a uvedení procesoru Snapdragon v roce 2007, významně ovlivnily podobu mobilních technologií.
Vztahy mezi společnostmi Huawei a Qualcomm nabraly konkurenční charakter, když společnost Huawei začala vyrábět vlastní procesory a modemy a přímo konkurovat výrobkům společnosti Qualcomm. Tato konkurence se ještě zintenzivnila, když společnost Huawei výrazně investovala do komunikačních technologií 5G a stala se jedním z hlavních konkurentů společnosti Qualcomm v této oblasti. Po zákazu činnosti společnosti Huawei ze strany USA však čínská značka přestala mít přístup ke klíčovým technologiím, které potřebovala k výrobě svých čipů. Z tohoto důvodu se musela několik let spoléhat na čipy Qualcomm. Měla však přístup pouze k čipům 4G společnosti Qualcomm.
Posun společnosti Huawei k nezávislosti
Rozhodnutí společnosti Huawei odejít od procesorů Qualcomm je strategickým krokem k nezávislosti. Společnost aktivně pracuje na vývoji vlastních čipových sad, zejména řady Kirin, kterou používá ve svých chytrých telefonech. Tento posun je považován za reakci na pokračující obchodní napětí a omezení, která Spojené státy uvalily na přístup společnosti Huawei k vyspělým technologiím a součástkám.
Posun společnosti Huawei k nezávislosti je vidět na jejích nejnovějších vlajkových telefonech, řadě Huawei Pura 70. Podle zpráv se v této řadě používá více součástek čínské výroby než součástek ze zbytku světa dohromady. Tento krok je v souladu se strategií společnosti Huawei snížit závislost na zahraničních dodavatelích a zvýšit soběstačnost v důsledku amerických sankcí a obchodních omezení. Modely Pura 70 Ultra a Pura 70 Pro z této řady jsou vybaveny řadou komponent z Číny. Patří mezi ně paměťové čipy a pokročilý procesor Kirin 9010.
Dopad vývozních omezení se snižuje
Zrušení vývozních licencí pro Qualcomm a Intel, dva hlavní americké výrobce čipů, bude mít omezený dopad na procesory pro mobilní telefony Huawei. Je to proto, že společnost Huawei již má vlastní čipové sady Kirin, které používá ve svých chytrých telefonech. Společnost také pracuje na rozšíření své technologie Kirin do dalších důležitých koncových zařízení, jako jsou notebooky, aby snížila svou závislost na společnosti Intel.
Společnost Huawei vyvíjí také verzi procesoru Kirin PC. Tento čip by měl být výkonnější než mobilní čipy podobné verzím Apple „Pro“ a „Max“. Nový čip by měl mít vícejádrový výkon blízký výkonu M3, což z něj dělá důstojného konkurenta na trhu.
Růst společnosti Huawei uprostřed výzev
Navzdory výzvám, které přináší pokračující obchodní napětí a omezení, společnost Huawei pokračuje v růstu a rozšiřování svých aktivit. V roce 2023 společnost vykázala výrazný nárůst tržeb s celkovým obratem téměř 100 miliard USD. Tento růst je důsledkem zaměření společnosti Huawei na vývoj vlastních technologií a snížení závislosti na zahraničních komponentech.
Dodávky mobilních telefonů a výsledky příjmů společnosti Huawei za 1. čtvrtletí roku 2024 vykázaly výrazný růst. Podle zpráv činil čistý zisk společnosti Huawei za první čtvrtletí roku 2024 přibližně 19,65 miliardy jüanů (přibližně 2,8 miliardy USD), což představuje meziroční nárůst o 564 %. Tento prudký nárůst zisku je z velké části způsoben dobrými výsledky společnosti na čínském trhu s chytrými telefony. Společnost Huawei se z hlediska dodávek mobilních telefonů nachází na špičce čínského trhu s mobilními telefony. V prvním čtvrtletí roku 2024 se dodávky mobilních telefonů Huawei v Číně zvýšily o 70 %, což přispělo k celkovému růstu.
Očekává se pokles tržeb
Potvrzení společnosti Qualcomm, že Huawei již nepotřebuje její čipy, znamená změnu v globálním technologickém prostředí. Rozhodnutí společnosti Huawei odklonit se od procesorů společnosti Qualcomm a vyvíjet vlastní čipové sady je strategickým krokem směrem k nezávislosti a reakcí na pokračující obchodní napětí.
Strategický posun společnosti Huawei směrem k používání jejích procesorů Kirin ve svých chytrých telefonech od roku 2024 může mít dopad na společnost Qualcomm. Tyto kroky jí budou stát miliardy dolarů. Bude zajímavé sledovat finanční výsledky společnosti Qualcomm. Mohlo by to vést k rozšířenému poklesu dodávek společnosti Qualcomm čínským značkám chytrých telefonů. Tento krok společnosti Huawei odráží širší trend, kdy společnost usiluje o větší nezávislost a snižuje závislost na zahraničních dodavatelích, zejména v reakci na obchodní napětí a omezení uvalená Spojenými státy.
Přestože společnost Huawei čelí problémům v důsledku vývozních omezení a zákazů, prokázala odolnost a růst a v roce 2023 vykázala výrazný nárůst příjmů a pozoruhodný nárůst čistého zisku za první čtvrtletí roku 2024. Zaměření společnosti na vývoj svých technologií, včetně čipových sad Kirin, přispělo k jejímu trvalému úspěchu a expanzi, zejména na čínském trhu s chytrými telefony, kde společnost Huawei znovu získala pozici předního hráče z hlediska dodávek mobilních telefonů. Co si myslíte o odolnosti společnosti Huawei na trhu mobilních telefonů? Dařilo se společnosti dobře i přes četné zákazy? Dejte nám vědět své názory v níže uvedeném komentáři.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: news.mydrivers.com, technave.com
Vazeny pane Drahozal, pisete, ze jste milov, nik novych technologii. Tak se prosim ozvěte, mám pro vas neobyčejně dulezitou informaci o spickove svetove technolohii kde by jste mohl velmi významné pomoci
Mám 3 rokem sklapovací mobil Huawei P50 Počet, dnes a denně vytížený na maximum a kruci ne a nechce odejít, displej jako nový. Holky si ve firmě koupili sklapovačky Samsung a u všech zničené displeje v tom zlomu, několikrát to bylo měněný. Tak si teď koupili novou řadu zase Samsung a ejhle u jednoho už zase odešel displej ve zlomu po půl roce. Katastrofa!
A mě P50 furt drží až mě to štve, chtěl bych novou sklapovačku ale zase je mi líto tenhle vyhodit
Stejně tady Huawei nemá náhradu tak holt budu trpět se starým