Společnost Vivo podepsala se společností Nokia víceletou dohodu o křížovém licencování patentů 5G

Vivo
Zdroj: Svět Huawei / Autor: Lukáš Drahozal

Společnosti Vivo a Nokia dnes oznámily uzavření víceleté dohody o vzájemném licencování patentů, která ukončila právní bitvu o technologii 5G. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co Nokia urovnala podobný spor s další značkou BBK Electronics, Oppo.

Podle podmínek dohody získá společnost Vivo přístup k základním patentům společnosti Nokia v oblasti mobilních technologií, ale bude jí za jejich využívání průběžně platit. Tyto platby budou zahrnovat také „dorovnávací“ poplatky, které pokryjí období sporu. Dobré je, že dohoda nyní vyřeší všechny nevyřešené právní záležitosti mezi oběma společnostmi.

Pro neznalé: Nokia vyvolala právní spor, v němž tvrdila, že značky spadající do portfolia BBK Electronics, jako jsou Vivo a Oppo, porušují patenty na technologie bezdrátové komunikace 5G. To nakonec vedlo k žalobě a následné porážce těchto značek chytrých telefonů u soudu.

Na základě soudního rozhodnutí se společnosti Oppo, Vivo, OnePlus a Realme musely stáhnout z německého trhu. Nedávná dohoda společností Oppo a Vivo se společností Nokia o patentech 5G však otevírá značkám BBK cestu k opětovnému vstupu na německý trh. Společnost OnePlus už v zemi ostatně začala prodávat své nejnovější modely OnePlus 12 a 12R.

„Jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohody se společností Vivo, která odráží vzájemný respekt k právům duševního vlastnictví,“ uvedla Jenni Lukander, prezidentka společnosti Nokia Technologies. „Těšíme se, že díky naší spolupráci přineseme jejich uživatelům po celém světě více inovací.“

Spokojenost s dohodou vyjádřil také generální ředitel společnosti Vivo Xianwen Xu, který zdůraznil její závazek v oblasti výzkumu a vývoje a poskytování hi-tech produktů uživatelům.

Dohoda především otevírá cestu k návratu společnosti Vivo do Německa, které je pro ni klíčovým trhem. Za zmínku stojí, že se jedná o šestou velkou licenční smlouvu společnosti Nokia v oblasti chytrých telefonů za posledních 13 měsíců. Společnost již podepsala smlouvy se společnostmi Apple, Samsung, OPPO, Honor a Huawei.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nokia.com, telecom.economictimes.indiatimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *