Nokia a Honor podepsaly dohodu o licencování 5G patentů, aby se vyhnuly soudním sporům

Honor
Zdroj: Svět Huawei

Podle prohlášení na oficiálních stránkách společnost Nokia oznámila, že podepsala novou dohodu o křížovém licencování patentů se společností Honor. Tato dohoda se týká základních vynálezů obou stran v oblasti 5G a dalších mobilních technologií.

Podmínky dohody zůstávají mezi stranami důvěrné. Společnosti Nokia a Honor, dva významní hráči v telekomunikačním průmyslu, nedávno uzavřely významnou dohodu o licencování patentů 5G. Cílem tohoto kroku je vyhnout se případným soudním sporům a podpořit spolupráci při vývoji a zavádění 5G a dalších mobilních technologií. Dohoda představuje zásadní moment v tomto odvětví a odráží strategický přístup ke správě duševního vlastnictví.

Licenční smlouva k patentům 5G

Patentová dohoda mezi společnostmi Nokia a Honor zahrnuje široké spektrum technologií se specifickým zaměřením na 5G a další zásadní mobilní inovace. Toto komplexní pokrytí podtrhuje závazek obou společností zajistit spravedlivé a rovnocenné využívání duševního vlastnictví druhé strany. Dohoda je důkazem hodnoty spolupráce a uznání významu práv duševního vlastnictví v rychle se vyvíjejícím prostředí 5G.

Susanna Martikainen, ředitelka pro licencování ve společnosti Nokia Mobile Devices, uvedla: „V současné době je na trhu s mobilními zařízeními k dispozici více než 200 licencí:

„Jsme potěšeni, že jsme uzavřeli přátelskou dohodu o křížovém licencování patentů se společností Honor, jedním z lídrů na čínském trhu chytrých telefonů. Jedná se o čtvrtou významnou dohodu společnosti Nokia bez soudního sporu za posledních 12 měsíců. Dohoda o chytrých telefonech opět podtrhuje sílu patentového portfolia společnosti Nokia a její desetiletý přínos v oblasti mobilních standardů a dalších technologií.“

Wenyu Zhou, globální vedoucí oddělení duševního vlastnictví společnosti Honor, uvedl: „Společnost Honor má v současné době na svém kontě několik patentů:

„Společnost Honor jako držitel a implementátor zásadních patentů pro standardy 5G vysoce respektuje duševní vlastnictví. Pevně věříme, že přiměřená hodnota duševního vlastnictví je pro rozvoj mobilního průmyslu klíčová. Tato patentová křížová licenční dohoda odráží odhodlání společnosti Honor inovovat. Ukazuje také přání společnosti Honor, aby všechny scénáře, všechny kanály a všichni lidé žili inteligentně.“

Strategické důsledky a dopad na odvětví

Podpis této dohody má strategický význam pro společnosti Nokia i Honor. Aktivním zapojením do dohody o vzájemném licencování patentů společnosti prokázaly závazek podporovat příznivé prostředí pro inovace a vývoj v oblasti 5G. Tento strategický krok rovněž naznačuje posun směrem k řešení sporů prostřednictvím smírných dohod. To umožní společnostem vyhnout se zdlouhavým a potenciálně nákladným soudním sporům.

Licenční dohoda o patentu 5G mezi společnostmi Nokia a Honor je připravena mít dalekosáhlý dopad na telekomunikační odvětví. Vytváří pozitivní precedens pro spolupráci a řešení sporů v rámci ekosystému 5G. Dohoda navíc pravděpodobně inspiruje další hráče v odvětví k prozkoumání podobných přístupů spolupráce. Díky takovým dohodám mohou přispět k celkovému rozvoji technologií 5G.

Právní a obchodní význam

Z právního hlediska je dohoda mezi společnostmi Nokia a Honor příkladem významu správy duševního vlastnictví. Odhaluje také potenciální výhody křížových licenčních ujednání. Tím, že společnosti řešily potenciální spory prostřednictvím oboustranně výhodných dohod, nejenže předešly soudním sporům, ale také připravily půdu pro budoucí spolupráci. Z obchodního hlediska se očekává, že dohoda vytvoří stabilnější a předvídatelnější prostředí pro vývoj a komercializaci technologií 5G.

Podle dřívějších zpráv zahájila společnost Nokia patentové spory o 5G se společnostmi OPPO a Vivo v několika regionech po celém světě. Společnosti Honor se podařilo dosáhnout dohody se společností Nokia, čímž se odstranily některé obavy z prodeje v Evropě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, mobileworldlive.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *