Čínská vláda zavedla zákaz telefonů Apple iPhone. Napětí mezi USA a Čínou dále roste

Apple iPhone
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínští vládní úředníci, kteří v současné době působí v ústředních vládních úřadech, mohou používat pouze čínské chytré telefony. Toto omezení omezuje všechny chytré telefony zahraničních značek, mezi něž patří i telefony Apple iPhone. A pro ty, kteří to nevědí, podíl společnosti Apple na čínském trhu ve 4. čtvrtletí roku 2022 činí 22 %.

Jinými slovy, iPhony Apple jsou v čínském regionu poměrně populární. Ačkoli se nyní zákaz vztahuje na všechny zahraniční smartphony, pozornost se soustředí zejména na zařízení Apple. A má to dobrý důvod.

Napětí mezi Čínou a USA v posledních měsících neustále roste. Čína údajně plánuje co nejvíce snížit svou závislost na zahraničních technologiích. Je to především kvůli zvýšení bezpečnosti a zabránění úniku citlivých dat. Jedná se o otázku národní bezpečnosti.



Zákaz iPhonů Apple v Číně: Následky

Podle tohoto zákazu již vládní úředníci v Číně nemohou používat iPhone pro skupinové chaty a schůzky. A co je nejdůležitější, úředníci nemohou mít zařízení Apple při práci ani u sebe. Úředníci však nejsou omezeni na používání telefonů Apple iPhone, když jsou mimo své pracoviště nebo když jsou doma.

Ačkoli se zákaz nemusí zdát tak přísný, na společnost Apple dopadl negativně. Zatímco ve 4. čtvrtletí roku 2022 měl Apple iPhone v Číně tržní podíl 22 %, po zákazu se jeho akcie propadly o 3,6 %. A to pro společnost, která měla na tak velkém trhu zhruba pětinový podíl, není dobrá zpráva.

Apple iPhone
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Dá se očekávat, že propad společnosti Apple bude na čínském trhu ještě o malinko větší. Tohoto zákazu se mohou také chytnou běžní uživatelé, kteří ve smartphonech značky Apple uvidí případné bezpečnostní riziko. Proto raději sáhnou po jiném výrobci smartphonu.

Zákaz prodeje iPhonů Apple ještě více prohlubuje napětí, které v současné době panuje mezi Čínou a USA, a přestože Čína na USA začíná pomalu útočit, Spojené státy se v žádném případě nestáhly. Obchodní sankce uvalené na čínské značky Huawei a ZTE stále trvají.

Také USA pokračují ve svých snahách o zákaz TikToku, který vlastní ByteDance Zhang Yiming, na místní, státní i federální úrovni. Součástí tohoto napětí mezi Čínou a USA jsou i další americké firmy, například společnosti AMD a NVIDIA uvedly, že čipy s umělou inteligencí se v Číně nesmějí prodávat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wccftech.com, wsj.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *