„Svatyně na Měsíci“: Jaká tajemství skrývají safírové disky mířící k měsíčnímu povrchu?
Mezinárodní tým vědců, inženýrů a umělců pod vedením francouzského inženýra Benoita Faiveleyho stojí v čele projektu „Svatyně na Měsíci“. Cílem této ambiciózní iniciativy, podporované NASA, UNESCO a pod záštitou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, je vyslat na Měsíc časovou kapsli obsahující 24 safírových disků.
Na tyto disky bude vyryta podstata lidské civilizace, která poskytne budoucím generacím ucelený záznam našeho poznání a kultury.
Mise a její jedinečné součásti
Projekt „Svatyně na Měsíci“ zahrnuje vyrytí až 7 miliard mikropixelů informací na každý safírový disk. Tyto disky, které se v současné době vyrábějí ve francouzské Komisi pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), budou obsahovat širokou škálu údajů včetně matematických rovnic, vědeckých objevů, kulturních artefaktů, a dokonce i kompletní lidský genom, představující mužské i ženské sekvence.
Cílem je shrnout široké spektrum lidských úspěchů a znalostí a zajistit jejich uchování pro naše potomky. Měsíc byl vybrán jako místo určení pro tuto časovou kapsli díky svému stabilnímu prostředí bez přírodních katastrof, které by mohly postihnout Zemi. Povrch Měsíce představuje ideální místo pro uchování takové časové schránky po tisíciletí. Disky budou umístěny ve speciálně navrženém kontejneru, který odolá extrémním změnám teploty a dalším drsným podmínkám měsíčního prostředí.
Inspirace pro budoucí generace
Cílem projektu „Svatyně na Měsíci“ není jen uchování dat, ale také inspirace pro budoucí generace lidí a případně i pro další inteligentní formy života, které by mohly Měsíc objevit. Tým projektu, který tvoří 11 významných vědců, inženýrů, astrofyziků, paleontologů, kosmologů a umělců, doufá, že předá poselství o tom, „kdo jsme, co víme a co děláme“. Toto poselství bude zakódováno v univerzálních symbolech a jazycích, navržených tak, aby byly srozumitelné i bytostem neznalým lidské civilizace.
Joel Kearns, zástupce administrátora NASA pro průzkum v Ředitelství vědeckých misí NASA, k projektu uvedl: „Jsme potěšeni, že se nám podařilo dopravit družice Sanctuary na Měsíc. Věříme, že toto mezinárodně spravované úložiště znalostí o Měsíci bude sloužit jako inspirace dnes i pro mnoho dalších generací.“ Toto prohlášení odráží širší vizi projektu, která spočívá v uchování kolektivních úspěchů a znalostí lidstva pro budoucí objevy a reflexi.
Odkaz lunárních archivů
Koncept vyslání časových kapslí na Měsíc není zcela nový. V roce 2019 se o podobnou misi pokusila soukromá izraelská firma SpaceIL s přistávacím modulem Beresheet, jehož cílem bylo dopravit na Měsíc „lunární knihovnu“ obsahující rozsáhlý archiv lidské historie a civilizace. Tato mise však skončila neúspěchem, když přistávací modul havaroval. Projekt „Svatyně na Měsíci“ se snaží překonat minulé problémy pomocí vyspělé technologie a odolných materiálů a zajistit uchování jejího obsahu.
Tento projekt představuje významné mezinárodní úsilí o vytvoření „zálohy pro lidstvo“, která by chránila naše znalosti a úspěchy před plynutím času. Použití safírových disků, které jsou známé svou odolností, odráží závazek chránit tato cenná data před drsnými podmínkami ve vesmíru.
Projekt „Útočiště na Měsíci“ je vizionářská mezinárodní iniciativa, jejímž cílem je zachovat kulturní a vědecké dědictví lidstva. Vzhledem k tomu, že náš průzkum vesmíru pokračuje, podtrhují tyto projekty naši touhu zanechat trvalý odkaz budoucím generacím. Úspěšné rozmístění těchto safírových disků by jednoho dne mohlo budoucím badatelům, ať už lidským, nebo mimozemským, poskytnout neocenitelné poznatky o naší civilizaci.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: youtube.com, sanctuaryonthemoon.com