Tesla rapidně snižuje cenu funkce autonomního řízení. Nyní se dá pořídit za cenu ojeté Fábie

Tesla
Autor fotografie: Blomst / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Tesla nedávno oznámila 20% snížení ceny beta verze softwaru FSD (Full Self Driving), čímž se cena snížila na 12 000 USD. Funkce FSD je pokročilý asistenční systém řidiče (ADAS), který umožňuje vozům Tesla samostatně provádět určité jízdní úkony.

Mezi tyto úkoly patří navigace na dálnicích, změna jízdních pruhů a parkování. Součástí balíčku FSD jsou také funkce, jako je sledování semaforů a stopek. Ta umožňuje vozu samostatně zastavit na semaforech a značkách Stop.

Tesla žene vývoj kupředu

Společnost Tesla pracuje na vývoji technologie autonomního řízení již několik let. Systém Autopilot, který je předchůdcem systému FSD, byl poprvé představen v roce 2015. Od té doby společnost Tesla postupně přidává do svého systému ADAS nové funkce, přičemž konečným cílem je dosáhnout schopnosti plně samostatného řízení. Vývoj technologie autonomního řízení je však náročný úkol a společnost Tesla se na své cestě potýkala s několika neúspěchy a kontroverzemi.

Snížení ceny

Nedávné snížení ceny beta verze softwaru FSD je významným krokem společnosti Tesla, protože zpřístupňuje tuto funkci širšímu okruhu zákazníků. Snížení ceny o 3 000 USD snižuje cenu FSD na 12 000 USD. Ačkoli je to stále hodně peněz, odpovídá nyní více cenám jiných špičkových systémů ADAS na trhu.

Snížení ceny přichází v době, kdy Tesla čelí rostoucí konkurenci ostatních výrobců automobilů v oblasti ADAS. Mnoho běžných výrobců automobilů nyní nabízí pokročilé asistenční systémy pro řidiče ve svých vozech. Některé značky dokonce pracují na vývoji vlastní technologie autonomního řízení.

Dopad na podnikání společnosti Tesla

Snížení ceny beta verze softwaru FSD by mohlo mít velký dopad na podnikání společnosti Tesla. Společnost intenzivně investuje do technologie autonomního řízení. Úspěch funkce FSD je pro její dlouhodobou strategii růstu klíčový. Zlevněním této funkce by společnost mohla přilákat více uživatelů a získat větší příjmy z prodeje technologie FSD.

Snížení ceny by však mohlo mít negativní dopad na ziskové marže americké společnosti. Společnost se stále potýká s problémy při dosahování stálé ziskovosti. Snížení ceny by tak mohlo vyvolat další tlak na její finance. Snížení ceny by také mohlo vést ke snížení hodnoty vozů Tesla při dalším prodeji. Funkce FSD je totiž pro mnoho majitelů vozů Tesla hlavním prodejním argumentem.

Závěrem lze říci, že …

Nedávné snížení ceny beta verze softwaru FSD je významným krokem společnosti, protože zpřístupňuje tuto funkci širšímu okruhu zákazníků. Snížení ceny by mohlo mít významný dopad na podnikání společnosti, a to jak pozitivní, tak negativní. Zatím je však příliš brzy na to, abychom mohli říci, jak snížení ceny nakonec ovlivní finanční výsledky společnosti a její postavení na trhu ADAS.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, techcrunch.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *