Trh se pomalu mění, repasované smartphony získávají na popularitě

Smartphony
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Spotřebitelé po celém světě stále více vidí výhody v nákupu repasovaných smartphonů. Koneckonců je to příležitost pořídit si iPhone nebo podobnou vlajkovou loď Samsungu za mnohem nižší cenu. Jihokorejský gigant například před pár dny začal na některých trzích prodávat své repasované smartphony Samsung Galaxy S21, Galaxy S21+ a Galaxy S21 Ultra. Atraktivita takových zařízení spočívá v tom, že byla otestována a opravena specialisty společnosti Samsung. Proto jsou dále prodávána „jako téměř nová“.

Analytici společnosti Counterpoint Research po analýze minulého roku došli k závěru, že prodeje repasovaných smartphonů vzrostly o 15 % ve srovnání s rokem 2020. A to se děje na pozadí skutečnosti, že trh s novými mobilními zařízeními, za poslední rok vykázala růst o 4,5 %. Nárůstu prodejů bylo dosaženo, v neposlední řadě díky růstu poptávky po 5G chytrých telefonech. Někdo si raději pořídil nový model, ale našli se i tací, kteří se rozhodli trochu ušetřit a koupili si repasovaný přístroj.

Hlavní analytik Glen Cardoza v komentáři k růstu počtu použitých a repasovaných smartphonů uvedl: „Repasované smartphony jsou součástí celkových použitých zařízení, která se znovu dostávají do prodejního systému různými cestami. Protiúčet je nejrychleji rostoucím zdrojem pro takové použité smartphony, jejichž objem v roce 2021 celosvětově vzrostl o více než 10 %. Zaznamenáváme meziroční nárůst objemů u repasovaných telefonů na rozvojových trzích, jako je Čína, Indie, Latinská Amerika, jihovýchodní Asie a Afrika. Tyto trhy porostou více, protože mají mnoho neautorizovaných podniků a rozsáhlou venkovskou demografickou skupinu, kterou je třeba zachytit.

Smartphony
Global Refurbished Smartphone Market / Zdroj fotografie: Couterpoint

Nejaktivnější nákupy repasovaných smartphonů byly v Latinské Americe, kde růst činil 29 % na pozadí tržeb v roce 2020. Na druhém místě byla Indie s 25% nárůstem a na třetím Spojené státy s 15 %. Čína zůstává největším trhem na světě. Na pozadí rostoucí poptávky po repasovaných zařízeních se očekává, že se výrobci začnou aktivně angažovat v této oblasti. V tuto chvíli jsou zde nespornými lídry Apple a Samsung.

Latinská Amerika a Indie vedou s nejvyšší mírou růstu, a to 29 % a 25 %. Dokonce i regiony USA, Číny a Evropy vykázaly od roku 2020 silný růst objemů. Ředitel výzkumu Jeff Fieldhack řekl: „Trhy Indie a Latinské Ameriky zaznamenaly nejvyšší tempo růstu v roce 2021 a také mají nejvyšší budoucí potenciální růst v příštích několika letech. V roce 2020 došlo na sekundárním trhu k nedostatku dodávek kvůli COVID-19 a dalším narušením dodavatelského řetězce. Spotřebitelé mají velký apetit po vlajkových lodích a nejnovější vlajkové lodě mají nejvyšší ceny v místě prodeje v Indii a Latinské Americe. Sekundární trh nabízí spotřebitelům možnost přístupu k těmto zařízením na ASP o 60 % nižší než u nových verzí. Vylepšená odolnost a vysoká kvalita vlajkových lodí je činí velmi přitažlivými na sekundárním trhu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: counterpointresearch.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *