Společnost Xiaomi chce zabránit extrahování souborů Android APK. Dočkáme se uzavřené verze?

Android Google
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Je pravdou, že po mnoho let byla snadnost extrahování a sdílení souborů APK (používaných k instalaci aplikací) přínosem pro ekosystém Android. Pokud například nedávná aktualizace aplikace způsobuje vážné problémy, můžete přejít na webovou stránku crowdsourcingu a stáhnout si odtud starší verzi, dokud nebude problém vyřešen. Nebo, pokud je vaše množství internetových dat omezené, můžete někoho lokálně požádat o zaslání souboru APK pro aktualizace hry nebo aplikace k instalaci.

Ne všechny společnosti jsou ale nadšené z možnosti kopírovat a instalovat soubory APK ze zdrojů třetích stran. Takže přišla zpráva, že Xiaomi již vytvořilo open source projekt Android, který majitelům zařízení zakazuje kopírovat soubory APK ze zdrojů třetích stran. Důvodem je „ochrana soukromých zdrojů“.

Xiaomi chce, aby aplikace byly dostupné pouze na Google Play Store nebo na jiném důvěryhodném trhu. Google se neočekávaně postavil proti iniciativě společnosti. Ale ne kvůli konkurenci a svobodě zdrojů získat obsah. Problém je v tom, že software připravený společností Xiaomi má značný nedostatek. Je navržen tak, aby blokoval extrakci souborů APK pouze z běžného (vlastního) sestavení Androidu. Podle jednoho ze zaměstnanců společnosti Google, bude k překonání tohoto omezení stačit nainstalovat pouze mírný update do Androidu, a to vám umožní extrahovat APK obvyklým způsobem. Zaměstnanec dále ve skutečnosti říká, že zámek, který chce Xiaomi použít není v žádném případě účinný a efektivní nástroj.


Nenechte si ujít:


Google si je jistý, že neexistuje žádný účinný způsob, jak zablokovat extrahování souborů APK

Kromě toho se řada vývojářů Google domnívá, že soubory APK nemohou být „soukromé“. Od vlastněného souboru APK nelze očekávat, že bude utajen. Jsou si jisti, že i když by to chtěli udělat, nemohou zaručit, že některá z metod bude skutečně fungovat.

Jaký na tento problém máte názor? Myslíte si, že postup společnosti Xiaomi je vhodný? Osobně si myslíme, že je to přímo proti konceptu Androidu, kde je tato možnost dostupných APK souborů jeho klíčovým aspektem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: 9to5google.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *