Apple si zabral 90 % 3nm výroby čipů od TSMC. Jak se tohle podepíše na konkurenci?

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Podle prvních zvěstí o Snapdragonu 8 Gen3 se zdá, že společnost Qualcomm v roce 2024 ještě vynechá architekturu 3nm. Nedávná zpráva, která se týká společnosti Apple, tuto informaci nepřímo potvrzuje. Tchaj-wan dnes v nejnovější zprávě uvádí, že Apple má pro letošní rok zabraných asi 90 % dodávek 3nm čipů od TSMC. Tyto nové čipy budou použity v budoucích iPhonech, MacBoocích a iPadech.

Apple má údajně zajištěno více než 90 % 3nm výroby TSMC. O zbylých 10 % budou muset výrobci se systémem Android bojovat.

Podle zvěstí bude chystaná řada M3 společnosti Apple využívat 3nm architekturu. Totéž platí pro Apple A16 Bionic, který se objeví ještě letos v rámci iPhonu 15 Pro a Pro Max/Ultra. Příští iPhony by nám měly dát poprvé ochutnat 3nm architekturu, protože Apple M3 a M3 Pro jsou údajně odloženy na začátek 1. čtvrtletí 2024. I když ne všechny 3nm čipy Apple uvede na trh ještě letos, společnost si zajistila veškeré dodávky, které potřebuje pro blízkou budoucnost. To ponechává jen malý prostor pro konkurenci, a to může vysvětlovat, proč Qualcomm a MediaTek údajně zůstávají u 4nm.

Za zmínku stojí, že Qualcomm i MediaTek budou podle očekávání používat 4nm architekturu TSMC. Rozhodnutí těchto dvou společností mohou ovlivnit také vyšší náklady na 3nm technologii. S ohledem na to by Apple měl být jedinou společností, která v roce 2023 využije 3nm technologii. Do roku 2024 se možná dočkáme také aktualizovaných MacBooků a iMaců s některou z variant řady Apple M3 založených na 3nm technologii.

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Vzhledem k této zprávě je možné, že o zbývajících 10 % kapacity TSMC budou muset „bojovat“ společnosti Qualcomm, MediaTek a dokonce i Samsung. Do konce roku samozřejmě zbývá ještě několik měsíců. TSMC může zvýšit svou kapacitu a do konce roku nabídnout jinou perspektivu. Navíc se objevují zvěsti, které naznačují, že většina výrobců Androidu zůstane u 4 nm ještě rok. Na další podrobnosti si tedy budeme muset počkat.

Výhody přechodu na 3nm proces

3nm architektura údajně nabízí 35% zvýšení energetické účinnosti. Co se týče výkonu, dočkáme se 15% nárůstu výkonu. Zpráva uvádí, že společnost TSMC je na dobré cestě k rozšíření výroby procesorů Apple A17 a M3 s technologií N3. Očekává se, že Apple A17 Bionic projde 82 vrstvami, přičemž pravděpodobná velikost matrice se bude pohybovat od 100 mm do 110 mm čtverečních.

Podle TSMC má 3nm výrobní proces nejpokročilejší technologie jak v oblasti PPA, tak v oblasti tranzistorů. Technologie N3 nabídne až 70% nárůst logické hustoty, až 15% zvýšení rychlosti při stejném výkonu a 30% snížení spotřeby ve srovnání s technologií N5 (5nm).

Qualcomm, MediaTek, Intel a další si počkají na architekturu N3E

První zprávy o procesu N3 uvádějí, že výtěžnost by mohla být až 80 %. TSMC plánuje přejít na pokročilejší 3nm technologii N3E v druhé polovině roku 2023. Možná se dočkáme toho, že hráči jako Qualcomm a MediaTek přeskočí první N3 a půjdou rovnou na N3E.

Proces N3 je velmi složitý a využívá 24 vícevrstvou extrémní ultrafialovou (EUV) litografii. Naproti tomu N3E, který využívá jednodušší 19vrstvou technologii s jedním vzorem, je jednodušší na výrobu a hlavně levnější. Při pohledu na proces N3 také spotřebovává méně energie a má vyšší taktovací frekvenci. Generální ředitel společnosti TSMC C. C. Wei očekává, že 3nm výrobní proces bude mít do pěti let objemové výroby hodnotu více než 1,5 bilionu dolarů. Cena waferů N3 se pohybuje kolem 20 000 dolarů ve srovnání s 16 000 dolary u 5nm procesu TSMC nazvaného N5. To může vysvětlovat, proč konkurence bude pravděpodobně sedět a čekat na N3E.

Bude mít Apple jako první s 3nm čipy nějaké velké výhody?

Apple bude prvním hráčem, který bude dodávat smartphony s 3nm čipy, což z marketingového hlediska znamená hodně a řada iPhone 15 Pro může přinést některé významné výkonnostní skoky a efektivitu ve srovnání s ostatními hráči v segmentu. Ještě musíme počkat na skutečné reálné testy prvních 3nm čipů, ale pokud se ukáže, že představují obrovský skok oproti 4nm standardu, pak by to mohlo některé uživatele Androidu zlákat k přechodu na zařízení od společnosti Apple.

Pokud jde o řadu Apple M3, může být použití 3nm čipu ještě významnější. Apple bude mít v počítačích již třetí generaci čipů založených na architektuře ARM. Cupertinská firma v podstatě přináší revoluci do segmentu počítačů se zařízeními, která mají stejný výkon jako běžné počítače. Zatímco konkurence se snaží do segmentu ARM ponořit, Apple bude svou divizi čipů konsolidovat novým generačním skokem, který by měl přinést další výhody a zvýšit atraktivitu jeho MacBooků a iMaců.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: digitimes.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *