Umělá inteligence navrhla lék, který nyní vstupuje do fáze klinických zkoušek na lidech

Umělá inteligence
Autor: Pete Linforth  / Zdroj: Pixabay

V dnešní době nám umělá inteligence pomáhá v mnoha odvětvích. Důkazem toho je převratný vývoj společnosti Insilico Medicine, což je začínající společnost zaměřená na objevování léků právě pomocí AI. Právě ona oznámila zahájení klinických studií druhé fáze nového léku, který by měl pomoct při léčbě idiopatické plicní fibrózy. Jedná o vzácné onemocnění plic, které je v dnešní době neléčitelné. Ten, kdo touto nemocí onemocní, tak se už pak nedožije déle než dalších pěti let. I na základě tohoto je jasné, že lék na tuto nemoc je opravdu žádaný, a tak musíme doufat, že se AI nezmýlila.

Insilico Medicine má hned dvě sídla, a to v New Yorku a Hong Kongu. Umělou inteligenci využila k analýze rozsáhlých lékařských dat a identifikaci klíčových proteinových struktur spojených s IPF. Díky algoritmům AI společnost úspěšně identifikovala látky, které by mohly tyto proteiny inhibovat. Pokud by se nové léky ukázaly jako úspěšné v klinických studiích, tak by to byla cesta k vývoji potencionálně průlomového léku. Klinické studie se zúčastní 60 osob ze 40 různých institucí v Číně a USA. Cílem studií je vyhodnotit bezpečnost a účinnost nového léku.

Využití umělé inteligence k objevování léků je něco přelomového. Díky tomu se mohou nové léky vyrábět rychleji a za méně peníze. Společnost Insilico Medicine se na tohle specializuje, a tak není překvapením, že už přišla s 12 léky na různá onemocnění. Mezi ty nejzajímavější vůbec patří léky na rakovinu prsu nebo jater. Nakonec dohromady tři léky z celkového počtu dvanácti postoupily z úspěšného testování na zvířatech k lidem.

Americko-čínská společnost si získala pozornost velkých hráčů farmaceutického průmyslu. Tím si zajistila významné investice od renomovaných firem, jako je Fosun International v Číně nebo Warburg Pincus v USA. Dále spolupracuje se společnostmi Sanofi a Johnson & Johnson.

Zdá se, že budoucnost začíná mít umělá inteligence pevně ve svých rukou, a my tak musíme věřit tomu, že je to správné. Jaký názor máte na využívání umělé inteligence vy?

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, clinicaltrialsarena.com

Průměrné hodnocení 2.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *