Evropská komise a Google chtějí vytvořit pakt o vývoji umělé inteligence

Google
Řešit problémy s umělou inteligencí musíme rychle / Autor: Vicki Hamilton / Zdroj: Pixabay

Už je to dlouhá doba, co lidé mají možnost různě využívat umělou inteligenci. Využíváme ji v mnoha podobách jako třeba textového rádce nebo umělce, který nám nakreslí obrázek, jež požadujeme. Bohužel v zákonech toho o AI moc nebylo a to by se mělo změnit. Zákony by měly změnit řešení etických problémů, ochranu práv uživatelů, zajištění bezpečnosti, zavedení odpovědnosti za případné problémy a umožnění mezinárodního klidu. Takové zákony budou zmírňovat různá rizika, podporovat inovace a usnadňovat spolupráci napříč mezi zeměmi.

Něčeho takové by už teď rád dosáhl Google společně s Evropskou komisí, takže obě organizace spojují své síly o vytvoření paktu, který bude určovat pravidla ohledně umělé inteligence. Ten by měl zahrnovat společnosti v EU i mimo ni. Cílem paktu je vytvořit dohodu mezi vývojáři AI dříve než vejdou v platnost oficiální předpisy upravující technologii. O tomto korku se dozvídáme v době, kdy se evropský komisař pro vnitřní obchod Thierry Breton setkal v Bruselu se Sundarem Pichaiem, generálním ředitelem společnosti Aplhabet. Naléhavost jednat o AI vychází z obav potencionálního dopadu. Společnosti by měly být schopné najít potřebnou rovnováhu mezi regulacemi a inovacemi.



Thierry Breton zdůrazňuje, že je důležité vyvinout pakt o umělé inteligenci na dobrovolném základě, než aby se prosazovaly formální předpisy. Podle něj by mělo být cílem podpořit spolupráci mezi vývojáři umělé inteligenci tak, aby jednaly v souladu se společenskými očekáváními. Evropský komisař dále vyzval země EU, aby urychlily finalizaci pravidel ohledně umělé inteligence.

Margrethe Vestagerová, komisařka EU pro hospodářskou soutěž, zas zdůraznila, že je potřeba kolektivní akce. Uvedla, že kvůli rychlému vývoji umělé inteligence je třeba dohodnout univerzální pravidla rychle na základě dobrovolnictví. EU a Spojené státy mají v plánu posílit spolupráci s cílem stanovat minimální standardy ještě před přijetím právních předpisů.

Místopředsedkyně EK Věra Jourová během diskuze zase Pichaiovi říkala o obavách šíření ruské válečné propagandy a dezinformací na platformách od Googlu s tím, že zdůraznila rizika, která mohou představovat pro volby do EU. Pichai se zavázal k prozkoumání všech problémů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *