USA zmírní sankce na Huawei, bojí se ztráty náskoku v oblasti technologií?

Huawei
Huawei Mate 40 Pro / Autor: Lukáš Drahozal

Ano, je to velmi zajímavá zpráva, která se právě dostala do oběhu. USA přehodnotily plány na převod důležitých technologií společnostem s omezeným přístupem, včetně Huawei. To může vést ke zmírnění amerických sankcí uvalených na Huawei v předchozích letech.

Co to tedy vlastně pro společnost a pro všechny znamená? Je to důsledek strachu, který nyní USA pronásleduje?

Podle agentury Bloomberg se americké ministerstvo obchodu rozhodlo přijít s několika takzvanými novými „standardy“, které by umožnily přístup k technologiím vyrobeným v USA i společnostem s omezeným přístupem. Je v tom však přímo háček, konkrétně se tyto společnosti musí podřídit tomu, o čem v těchto standardech rozhodlo ministerstvo obchodu.

Co jsou tyto „normy“ zač? Údajně se bude muset společnost zapojit do rozhovoru se státním orgánem pro obchod, aby získala další vysvětlení v této konkrétní věci.

„Je třeba, aby se zainteresované strany z USA plně zapojily do činnosti mezinárodních normalizačních organizací, zejména pokud mají kritické, ale někdy neviditelné normy, které stanovují, důležité důsledky pro národní bezpečnost i pro obchod,“ uvedl v prohlášení Alan Estevez, náměstek ministra obchodu pro průmysl a bezpečnost.

„Dnešní pravidlo poskytuje americkému průmyslu a dalším organizacím tolik potřebné vyjasnění, které umožní, aby Spojené státy v těchto kritických orgánech nadále zaujímaly vedoucí postavení.“


Nenechte si ujít:


Strach z budoucnosti?

V roce 2019 byla společnost Huawei zařazena na seznam subjektů, což je program zákazu přístupu nebo prodeje technologií společnosti Huawei na americký trh. To přineslo velký nedostatek přístupu k novým komponentům a technologiím pro výrobu nových produktů.

Jedním z takových příkladů je vyřazení společnosti Google Mobile Services (GMS) a dalším jsou čipové sady pro mobilní telefony a ICT.

Celý scénář výrazně ovlivnil společnost Huawei a její dceřiné společnosti. Příjmy klesají, stejně jako její podíl na trhu v různých kategoriích produktů.

Přesto se společnost rozhodla držet krok a vyrábět nové produkty s tím, co má v ruce. Takovým příkladem může být sdílení patentovaných technologií, které má přinést další příjmy a dobře využít stávající zásoby.

Mezitím Huawei pokračuje v pronikání do nových technologií, což by mohlo být jasně vidět na pokrocích, jako je satelitní volání, ano, je to nový druh pokroku, který přivedl tuto čínskou společnost do přímého boje s Applem. To se nepodařilo ani Samsungu, ale Huawei ano.

Na druhou stranu Huawei stále hledá nové způsoby, jak získat čipové sady, nebo investuje do společností, které by mohly pokročit v přesných technologiích čipových sad.

Ano! Spojené státy nechtějí ztratit svůj náskok před technologickým světem, a proto je nejlepší cestou otevřít přístup k potřebným technologiím pro všechny omezené firmy. Dalším aspektem je, že tyto firmy přinášejí velkou část příjmů a výnosů, protože jejich nepřítomnost způsobuje velké potíže jejich obchodním partnerům v USA, a snadnost sankcí vůči Huawei by v této věci mohla hodně pomoci.

Které technologie?

V současné době ministerstvo obchodu neoznámilo seznam technologií, které budou se společností Huawei sdíleny, ale budeme vás informovat o případných dalších poznámkách k této záležitosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *