Volkswagen Group v Číně upadá. Místní automobilka BYD zvyšuje náskok jako nejprodávanější značka

Volkswagen
Zdroj: BYD

Společnost BYD zvýšila svůj náskok před skupinou Volkswagen Group na pozici nejprodávanějšího výrobce automobilů v Číně a její široká nabídka elektromobilů se těší velké oblibě místních zákazníků.

Podle údajů Čínského centra pro automobilové technologie a výzkum BYD, které na začátku letošního roku poprvé sesadilo z trůnu německého giganta, dosáhlo ve čtvrtletí do června 595 300 prodaných plug-in hybridů a plně elektrických vozidel, čímž zvýšilo svůj podíl na trhu na 11,2 %. VW prodal celkem 544 000 vozů, z toho 23 433 plně elektrických, tedy zhruba 4 %.

Tesla prodala 157 000 svých elektromobilů a patří jí 12. místo. V prodeji čistě elektrických vozidel je Tesla v Číně druhá za společností BYD.

VW byl v Číně nejprodávanější značkou mezi výrobci automobilů přinejmenším od roku 2008, kdy byly údaje centra k dispozici.

Tento trend odráží klesající vliv starších zahraničních značek a automobilů s benzinovým motorem, protože čínští výrobci elektrických vozidel nastupují se stále sofistikovanějšími a cenově dostupnějšími modely.

Společnost BYD začátkem letošního roku představila elektrický hatchback Seagull za 73 800 juanů (10 300 USD) – verze s 55kilowattovým motorem nabízí dojezd přibližně 190 mil (306 km).

Volkswagen
Zdroj: BYD / Seagull

Světové automobilky, jako jsou VW a Toyota, mezitím brzdí nedostatek nabídky elektromobilů. Toyota v úterý oznámila, že v Číně propustila přibližně 1 000 smluvních zaměstnanců, protože největší automobilový trh na světě rychle přechází na ekologické automobily.

Podle údajů Asociace osobních automobilů (Passenger Car Association) stoupl v Číně v červnu prodej vozů na nové zdroje energie, mezi něž patří plug-in hybridy a bateriové elektromobily, o 25 % na 736 000 kusů, což představuje téměř dva z každých pěti prodaných vozů.

Volkswagen
Zdroj: BYD

Pro Volkswagen tento trend nevypadá dobře. Společnost se pomalu dostává do bodu, kdy nebude mít dostatečný odbyt vozidel. Na ruský trh, kde byla automobilka celkem oblíbená se nyní nic nedováží vzhledem k invazi na Ukrajinu. Čínský trh začíná pomalu evropské automobilky vytlačovat, protože roste zájem o jejich vlastní vozy.

Na americkém trhu se automobilka prozatím drží, ale tam nejsou čísla prodejů extra závratná. Když se podíváme do domácí Evropy, tak tady prodeje také postupně klesají. Vysoká cena vozidel, a vývoj současného trhu prodejům aut samozřejmě nepřeje. K tomu přidejte začínající nárůst konkurence ze strany čínských neokoukaných a cenově zajímavých vozidel na evropské trhu a na malér máme ihned zaděláno.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com, headtopics.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *