Vyplatí se čekat na PlayStation 5 Pro, nebo by sis měl raději vybrat PS5?

PlayStation 5 Pro
Autor: Vladan Rajkovic / Zdroj: Pixabay

Již dlouho se hovoří o tom, že společnost Sony pracuje na upgradu své konzole PlayStation 5. Již jsme informovali o únicích informací o PlayStation 5 Pro, které naznačují jeho výkonnostní vylepšení. Na oficiální informace o jeho vydání jsme však zatím čekali. Čeká se tedy na něj skutečně? Nebo je PS5 stále aktuální?

Co víme o Sony PS5 Pro?

Než se pustíme do skutečných otázek, uvedeme si několik souvislostí o tom, co by PS5 Pro mohla nabídnout. První zpráva z března tvrdila, že procesor PS5 Pro bude totožný se standardní konzolí PS5. Varianta Pro však podle všeho přinese nový „režim vysoké frekvence procesoru“. Zjednodušeně řečeno se tedy jedná o možnost přetaktování.

Zvýšení taktovací frekvence procesoru na 3,85 GHz znamená 10% nárůst výkonu procesoru. To bude spojeno s 28% zvýšením šířky pásma, a to ze 448 GB/s na 576 GB/s. Tato vyšší šířka pásma by měla umožnit rychlý přenos dat, který by mohl pomoci při lepší grafické věrnosti, rychlejším vykreslování a dalších činnostech. Skutečné vylepšení však spočívá v grafice. Společnost Sony by údajně mohla nabídnout 45% skok ve vykreslovacím výkonu, který by v některých případech mohl dosáhnout až čtyřnásobku.

To znamená, že bychom se konečně mohli dočkat lepšího výkonu ray tracingu a působivého výpočetního výkonu 33,5 teraflops. To vše nasvědčuje tomu, že Sony plánuje na PS5 Pro nabídnout hratelný zážitek v rozlišení 8K a plynulejší hraní ve 4K. Kromě toho značka plánuje vylepšit svou zvukovou technologii, která by mohla nést označení ACV (Audio Compute Voice) pro 35% nárůst knihovny ACM *Audio Compute Module).

V čem je tedy háček?

Vzhledem k tomu, že se na obzoru objevuje PS5 Pro, existuje možnost, že společnost Sony přestane vyrábět standardní PS5 (a ponechá si PS5 Slim). Pokud se však budou všechny varianty stále prodávat, je pravděpodobné, že na této cenovce bude příplatek. Můžeme očekávat zhruba stodolarový skok oproti standardní PS5. U většiny her, které jsou již na PS5, pravděpodobně nedojde k masivnímu zlepšení z hlediska vizuální věrnosti.

Hraní ve vyšším rozlišení při plynulejší snímkové frekvenci je rozhodně přínosem. I když není jisté, které hry budou vylepšený hardware využívat. Společnost Sony zřejmě plánuje i hry, které získají označení „PS5 Pro Enhanced Label“. Jinými slovy, stávající tituly na PS5 dostanou aktualizaci, která umožní zvýšení rozlišení a vyšší snímkovou frekvenci. Zatímco tituly pod hlavičkou Sony, jako je God of War: Ragnarok, toto hodnocení pravděpodobně získají, vývojáři třetích stran se pro něj nemusí rozhodnout.

Vyplatí se na PS5 Pro opravdu čekat?

V tuto chvíli zní PS5 Pro jako nejvýkonnější herní konzole. Majitelé PS5 však o mnoho nepřicházejí, protože jejich model současné generace je stále poměrně výkonný. Někteří čekají na GTA 6 a chápu, že si chtějí dopřát co nejlepší zážitek, protože jeho požadavky jsou poměrně vysoké.

Ale vyčkávat s hraním kvůli jednomu titulu se nejspíše nevyplatí. Když pomyslím na všechnu tu zábavu, o kterou byste přišli, doporučil bych vám pořídit si základní PS5 hned teď (dokonce i PS5 Slim). Pokud PS5 nemáte a šetříte na ni, zprávy naznačují, že PS5 Pro vyjde o prázdninách 2024. Takže byste možná mohli být jen trochu trpělivější. Mějte na paměti, že tento termín uvedení na trh je zatím nepotvrzený, takže jej berte s rezervou. Budeme dávat pozor na čerstvé úniky, takže zůstaňte naladěni na další aktualizace.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: sportskeeda.com, lifewire.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *