Vysoce aktivní sluneční skvrna opět míří přímo na nás. Co od ní můžeme očekávat?

sluneční skvrna
Zdroj: NASA SDO

Oblast slunečních skvrn zodpovědná za nádherné polární záře, které se začátkem května třpytily nad většinou Země, je zpět a stále vyvádí vylomeniny.

AR 3664, která je zodpovědná za několik erupcí třídy X, včetně nejsilnější erupce současného slunečního cyklu, se v polovině května otočila z dohledu na odvrácenou stranu Slunce. Nemohli jsme ji vidět, když se pohybovala kolem, ale pak se znovu objevila ve velkém stylu.

Když se sluneční skvrna 27. května vrátila zpět k obzoru Slunce s novým jménem – AR 3697 -, vybuchla dalším silným vzplanutím třídy X, tentokrát X 2,8. Od té doby vyplivla další čtyři erupce třídy X, celkem jich v době psaní tohoto článku bylo pět.

Dne 29. května emitovala záblesk o síle X1,45. Dne 31. května emitovala erupci X1.1 a 1. června vyprodukovala dvě erupce, X1.03 a X1.4. Z těchto erupcí však pravděpodobně neuvidíme nic podobného slunečním bouřím ze začátku května. Nebyly zaznamenány žádné zprávy o doprovodném výronu koronální hmoty (CME) – výronu obrovské masy slunečního plazmatu a magnetického pole, které při srážce se zemskou magnetosférou vytváří polární záři.

To neznamená, že AR 3697 je prozatím vyčerpaná. Denně vydává slabší světlice. Dne 2. června emitovala dvě erupce třídy M – to je další stupeň po třídě X, desetkrát slabší – a deset erupcí třídy C, desetkrát slabších než třída M. Ani u nich se pravděpodobně nedočkáme většího efektu, ale šance na další erupce třídy X je podle Spaceweatherlive vysoká, asi 30 procent.

Oblast slunečních skvrn se nyní také nachází kolem středu slunečního disku. To znamená, že případné erupce budou směřovat přímo naším směrem. To samozřejmě není zárukou aktivity CME, ale šance je mnohem vyšší než průměr. A v současné době se blížíme k vrcholu jedenáctiletého cyklu aktivity Slunce nebo jsme na něm, což znamená, že i když nám AR 3697 již dala svou nejlepší šanci, může se vyvíjet další oblast slunečních skvrn, která nám v následujících měsících poskytne další velkolepou světelnou show.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: sdo.gsfc.nasa.gov, sciencealert.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *