Xiaomi připravuje vlastní operační systém MiOS. Jedná se o potenciální náhradu Androidu?

Xiaomi
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi si v Číně zaregistroval ochrannou známku „MiOS“. To vyvolalo spekulace, že společnost vyvíjí vlastní operační systém, který by mohl nahradit MIUI, její současný skin pro Android.

Xiaomi si zaregistrovalo ochrannou známku „MiOS“, mohlo by jít o nový operační systém

MIUI je jedním z nejoblíbenějších skinů systému Android na světě. Je známý svými možnostmi přizpůsobení a funkcemi, jako je například always-on display a funkce Second Space. Byl však také kritizován za svůj bloatware a reklamy.

Vývoj nového operačního systému společností Xiaomi by byl významným krokem. Umožnil by společnosti mít větší kontrolu nad svým softwarem a vyhnout se závislosti na systému Android společnosti Google. Společnosti Xiaomi by také poskytl větší flexibilitu, pokud jde o funkce a design.

Existuje několik důvodů, proč by společnost Xiaomi mohla vyvíjet vlastní operační systém. Jednou z možností je, že se společnost obává své závislosti na společnosti Google. Společnost Google stále více omezuje čínské společnosti a existuje riziko, že by jednoho dne mohl Google zablokovat společnosti Xiaomi používání systému Android. Stejně jako tomu bylo u společnosti Huawei.

Další možností je, že Xiaomi chce expandovat na nové trhy. Některé země, například Spojené státy, mají obavy o bezpečnost používání systému Android. Operační systém vyvinutý společností Xiaomi by mohl tyto obavy vyřešit a usnadnit společnosti prodej jejích telefonů na těchto trzích.

Ať už je důvod jakýkoli, registrace ochranné známky „MiOS“ je významnou událostí. Naznačuje, že společnost Xiaomi to s vývojem vlastního operačního systému myslí vážně, a to by mohlo mít na trh se smartphony zásadní vliv.

O systému MiOS zatím víme následující:

 • Název „MiOS“ si společnost Xiaomi zaregistrovala v Číně.
 • Registrace ochranné známky se vztahuje na širokou škálu produktů a služeb, včetně chytrých telefonů, tabletů, notebooků a nositelných zařízení.
 • Objevily se zvěsti, že MiOS bude forkem systému Android, ale to nebylo potvrzeno.
 • Je možné, že MiOS bude použit v elektromobilech Xiaomi, jejichž uvedení na trh je plánováno v blízké budoucnosti.

O systému MiOS stále nevíme mnoho věcí, včetně:

 • Kdy bude vydán.
 • Jaké bude mít funkce.
 • Jak bude vypadat ve srovnání s Androidem a dalšími operačními systémy.

Důsledky systému MiOS

 • Vývoj nového operačního systému společností Xiaomi je významnou událostí, která by mohla mít významný dopad na trh s chytrými telefony. Pokud bude MiOS úspěšný, mohl by zpochybnit dominantní postavení systémů Android a iOS. Mohl by také společnosti Xiaomi usnadnit expanzi na nové trhy.
 • Je však také možné, že MiOS nebude úspěšný. Vývoj vlastního operačního systému je pro společnost Xiaomi riskantní krok a neexistuje žádná záruka, že bude mít u zákazníků úspěch.
 • Pouze čas ukáže, zda bude MiOS úspěšný, nebo neúspěšný. Skutečnost, že Xiaomi vyvíjí vlastní operační systém, je však známkou toho, že to společnost myslí s konkurencí velkých hráčů na trhu chytrých telefonů vážně.

Budoucnost systému MiOS je nejistá. Existuje však několik možností:

 • MiOS by mohl být úspěšný a zpochybnit dominanci systémů Android a iOS.
 • Systém MiOS by mohl být neúspěšný a společnost Xiaomi by jej mohla postupem času přestat používat.
 • Systém MiOS by se mohl používat v omezené míře, například v elektromobilech Xiaomi.
 • Jaká bude budoucnost systému MiOS, ukáže až čas. Skutečnost, že společnost Xiaomi vyvíjí vlastní operační systém, je však významnou událostí, která by mohla mít zásadní dopad na trh se smartphony.

Bude to zcela nový operační systém, nebo jen odnož systému Android?

Zatím je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda bude MiOS zcela novým operačním systémem, nebo jen odnoží systému Android. Existuje však několik faktorů, které naznačují, že by se mohlo jednat o odnož systému Android.

Za prvé, společnost Xiaomi má dlouhou historii vývoje nástaveb pro Android. MIUI, její současný skin systému Android, je jedním z nejoblíbenějších na světě. To naznačuje, že společnost Xiaomi má zkušenosti a odborné znalosti pro vývoj forku systému Android.

Za druhé, společnost Xiaomi může vývojem forku systému Android hodně získat. Fork systému Android by společnosti Xiaomi poskytl větší kontrolu nad jejím softwarem a umožnil by jí vyhnout se závislosti na společnosti Google. Společnosti Xiaomi by také poskytla větší flexibilitu, pokud jde o funkce a design.

Existují však i faktory, které naznačují, že by MiOS mohl být zcela novým operačním systémem. Xiaomi například intenzivně investuje do umělé inteligence a strojového učení. To naznačuje, že se společnost možná snaží vyvinout operační systém, který je speciálně určen pro tyto technologie.

Nakonec jen čas ukáže, zda bude MiOS zcela novým operačním systémem, nebo jen odnoží Androidu. Nicméně skutečnost, že společnost Xiaomi vyvíjí vlastní operační systém, je významnou událostí, která by mohla mít zásadní dopad na celkový technologický trh.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: 4gnews.pt, gearrice.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *