YouTube si zadělal na problém. Jeho blokování reklam je protizákonné, míří s tím k soudu

YouTube
Autor fotografie: Sam riz / Zdroj fotografie: Pixabay

Konzultant pro ochranu soukromí Alexander Hanff podal v Irsku trestní oznámení na YouTube za používání skriptů, které na platformě detekují a omezují blokátory reklam.

Hanff tvrdí, že YouTube používá tyto skripty v rozporu s právem EU, které vyžaduje souhlas s nepotřebnými interakcemi se zařízeními uživatelů. Tvrdí také, že tyto skripty představují špehování občanů EU.

„Považuji skript YouTube za spyware – neboli sledovací technologii, protože je bez mého vědomí nebo povolení nasazen do mého zařízení pouze za účelem zachycení a sledování mého chování (bez ohledu na to, zda se reklamy načítají v mém prohlížeči nebo zda jsou blokovány blokátorem reklam),“ uvedl pro The Register.

„Rozhodl jsem se jít cestou trestního oznámení, protože z historického hlediska jsou regulační orgány EU při prosazování směrnice o soukromí a elektronických komunikacích naprosto příšerné,“ dodal.

Hanffova stížnost přichází v návaznosti na nedávné rozhodnutí YouTube blokovat na platformě blokátory reklam. Společnost uvedla, že tento krok je nezbytný k ochraně jejích příjmů z reklamy. Mnozí uživatelé však toto rozhodnutí kritizovali s tím, že narušuje jejich soukromí a právo na kontrolu nad jejich online zážitky.

Kromě trestního oznámení podal Hanff na YouTube také občanskoprávní stížnost u irské komise pro ochranu údajů. Regulační orgán v současné době celou záležitost prošetřuje.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidauthority.com

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hodnocení: 10

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *