Záhadnou čínskou robotickou kosmickou loď pronásleduje 6 neidentifikovaných objektů
Třetí testovací mise čínské opakovaně použitelné robotické kosmické lodi stále vyvolává spekulace, protože na oběžnou dráhu vynesla půl tuctu malých objektů, které zaujatí amatérští pozorovatelé oblohy předběžně označují jako „parťáky“.
Experimentální orbitální letadlo nazvané Shenlong – čínsky „božský drak“ Bylo vypuštěno z Jiuquan Satellite Launch Center ve čtvrtek 14. prosince na vrcholu rakety Long March 2F a poté se dostalo na nízkou oběžnou dráhu podobně jako při předchozích testovacích misích v září 2020 a srpnu 2022.
I během těchto misí byly v závěsu za kosmickou lodí sledovány neidentifikované objekty, o nichž Andrew Jones na SpaceNews spekuluje, že se skládají z „inspekčních satelitů“, jejichž úkolem je sledovat testovací objekt a potenciálně pomoci při jeho bezpečném návratu na povrch.
Na základě jejich rádiového vyzařování se pravděpodobně jednalo o malé čínské družice Banxing, které byly dříve používány k přenosu snímků jiných kosmických lodí. Čtyři dny po svém posledním startu rozmístil Shenlong šest vlastních objektů, které komunita sledující družice označila Objekt A až F.
Amatérský astronom Scott Tilley označil objekty na X jako „záhadné okřídlence“. Jak vysvětlil Brettu Tingleymu z portálu Space.com, emise z každého zařízení představují směs signálů, přičemž pouze některé nesou malé množství informací.
„Objekt A a další připomínají dřívější zařízení čínských kosmických letadel „parťáků“ v tom smyslu, že signál je modulován s omezeným množstvím dat,“ uvedl Tilley v e-mailu pro Tingley.
Naopak Objekt D a Objekt E prezentovaly signály bez jakýchkoli údajů, jejich informace působily jako zástupné. Na rozdíl od předchozích misí jsou signály přerušované, což znamená, že pozemní pozorovatelé museli spolupracovat několik dní, aby získali dostatek podrobností.
Ačkoli Tilley připouští, že družicové sledovače mohly při předchozích misích signály přehlédnout, pokud se také jednalo o krátké záblesky, je přesvědčen, že na této misi je něco trochu jinak.
„Něco, co bychom měli sledovat, je blízké setkání mezi Objektem A a Objektem D a E. D a E jsou na poměrně eliptických oběžných drahách, zatímco A je na téměř kruhové dráze,“ řekl Tingley.
Zatímco amatérští astronomové po celém světě sdílejí své teorie o tom, co by mohlo záhadné čínské vesmírné letadlo dělat, Spojené státy nepochybně tiše sledují dění se svými vlastními zájmy. Experimentální opakovaně použitelný kosmický letoun X-37B společnosti Boeing má s čínským Shenlongem mnoho společného, v neposlední řadě utajení jeho vývoje.
V této fázi je známo jen málo podrobností o jeho účelu a schopnostech, neboť na konci minulého století začalo jako součást projektu NASA X-37 a v roce 2004 se stalo projektem amerického ministerstva obrany.
Vzhledem k tomu, že další testovací let X-37B se chystá na 28. prosince, není pochyb o tom, že dvě největší kosmické země světa si navzájem věnují velkou pozornost svým novým hračkám, zatímco své vlastní dobře střeží a nechávají zbytek světa hádat, co se děje nad hlavou.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: spacenews.com