Čína staví velkolepé podvodní datové centrum s výkonem 6 milionů počítačů

Čína
Ilustrační snímek / Autor: Efraimstochter / Zdroj: Pixabay

Každý den vznikají miliony dat, které je potřeba někde uschovat. Proto není divu, že Čína přichází s inovativním nápadem na nejnovější datové centrum, které je umístěno pod vodou. Už delší dobu se spekuluje o tom, jak správně a ekologicky budovat datová centra. Čína se do toho vrhla po hlavě, protože nyní spouští nový projekt, který může všechno změnit.

Datová centra jsou rozsáhlá počítačová úložiště, která obsahují vše od vašich seznamů skladeb na Spotify až po zprávy na Gmailu. Přestože umístit tyto obrovské serverové farmy pod vodu není snadné, existují dvě klíčové výhody, jak uvádí deník China Daily.

Zaprvé je to úspora místa, pokud jde o pozemky. Podle čínské agentury CCTV je zřejmě v plánu do roku 2025 umístit 100 těchto bloků datových center pod vodu. Ty doposud zaberou přibližně 68 000 metrů čtverečních stavební plochy. To je téměř tolik prostoru jako 13 fotbalových hřišť. Tento prostor na pevnině, který by byl jinak zabraný, může Čína využít k jiným účelům nebo skutečně ponechán na pokoji, zatímco datová centra budou umístěna 35 metrů pod hladinou.

Za druhé, a to je ještě důležitější, mořská voda funguje jako přirozené chladivo, které udržuje nízké teploty v okolí hučících datových center. Odhaduje se, že lze ušetřit přibližně 122 milionů kilowatthodin elektřiny ročně, což odpovídá průměrné spotřebě elektřiny 160 000 čínských občanů.



To jsou výhody, ale není snadné namontovat tyto 1300tunové jednotky pod vodu. Musí být konstruovány tak, aby odolaly tlaku a korozi působící mořskou vodou, a není přesně jasné, jak tyto obrovské bloky elektroniky ovlivní mořské ekosystémy, do nichž jsou umístěny.

Víme, že každá jednotka nabízí dostatečný výpočetní výkon pro zpracování 4 milionů snímků ve vysokém rozlišení každých 30 sekund. To je údajně stejné jako 60 000 osobních počítačů, takže při instalaci 100 těchto datových center se jedná o výkon 6 milionů počítačů. Tato myšlenka není úplně nová. Microsoft testoval myšlenku umístění datových center pod mořem již v roce 2016. Vzhledem k logistice však není snadné tato čísla uskutečnit. Podle deníku China Daily se jedná o první komerční podvodní datové centrum.

Podmořské datové centrum Hainan je výsledkem partnerství mezi vládou a soukromými společnostmi a je zřízeno u pobřeží města Sanya v čínské provincii Hainan. Každé datové centrum bylo navrženo tak, aby vydrželo 25 let, takže ještě nějakou dobu potrvá, než bude nutné tyto jednotky vyměnit. Je to připomínka toho, že všechna data, která generujeme, spotřebovávají energii, kterou je třeba někde sehnat, přičemž nejnovější technologie umělé inteligence jsou prý v tomto směru obzvláště náročné. Aby bylo možné udržet krok, bude zapotřebí více podobných inovací. Čína je v tomto směru v posledních několika letech značně inovativní.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: youtube.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *