Žena byla sexuálně obtěžována během několika minut po přihlášení do Metaverse. To je ta nová budoucnost, kterou sliboval Mark Zuckerberg?

Metaverse
Autor fotografie: Thomas Meier / Zdroj fotografie: Pixabay

Tohle asi nikdo při slavnostním odhalení služby Metaverse neočekával. Vyjádření 21leté ženy je celkem jasné. „Byla jsem doslova znásilněna ve virtuálním světě v aplikaci Horizon Worlds, jen pár minut po připojení.“ To dozajista vede některé lidi k pochybnostem o bezpečnosti hry, kterou slavnostně odhalil Mark Zuckerberg pro virtuální realitu.


  • Dívka si přišla zneuctěná
  • Může se tento problém dále opakovat?
  • Bude Mark Zuckerberg tento problém dále řešit?

Žena, která prováděla výzkum Meta’s ‚Horizon Worlds‘, říká, že byla ‚sexuálně napadena‘ ve virtuální realitě během jedné hodiny od přihlášení do metavesmíru.

Výzkumná organizace SumOfUs sdílela video incidentu, kde byla žena pozvána do soukromé chatovací místnosti na této virtuální platformě. Na záběrech je vidět, jak si dva mužští avataři podávají láhev alkoholu a žádají ji, aby odstranila v nastavení „bezpečnostní bubliny“.

Jeden uživatel údajně dívce řekl, aby se ‚otočila, aby jí to mohl udělat‘. SumOfUs uvedl: „Tento sexuální akt byl nesouhlasný a žena tuto zkušenost popsala jako „dezorientující“ a „matoucí.“ Sexuální obtěžování v Metaverse se může zdát skutečné díky pohlcujícím kvalitám virtuální reality, včetně „vibrujících“ ovladačů, když se vás dotkne jiný uživatel.

Dívka uvádí: „Stalo se to tak rychle, že jsem se nijak ani nebránila. Jedna část mého mozku byla v šoku jako „co se to sakra děje“ a druhá část rychle reagovala, a hned dávala impuls, že tohle není mé skutečné tělo. I když je tato zkušenost otřesná, tak není bohužel jediná. I jiní beta testeři hlásili obtěžování, a „virtuální skupinové znásilnění“ a osahávání.

Incident se stal krátce po varování bývalé moderátorky Countdown Carol Vordermanové, že Metaverze rozpoutá „tsunami“ groomingu, pokud vláda nepodnikne opatření na ochranu dětí.


Child grooming

Grooming je označení pro chování jedinců nebo skupin, kteří navazují důvěrné vztahy s oběťmi, zejména dětmi či mladistvými, s cílem sexuálního nebo jiného zneužití. Výraz pochází z angličtiny. Skupinový grooming se vyznačuje tím, že po navázání důvěrného vztahu jednají pachatelé ve skupině.


Paní Vorderman uvedla: „Potenciál pro VR je neuvěřitelný a je úžasný pro všechny druhy věcí, jako je vzdělávání nebo být s lidmi v bližším kontaktu například přes půlku světa. Má potenciál být něčím, co jsme nikdy nezažili, a jeho síla je obrovská.

„Ale jako cokoli jiného má potenciál ke zneužití. A to, co se děje v Metaverse, v aplikacích jako VRCat, je strašně moc rasového, sexuálního a obecného zneužívání.“

V současnosti není jasné, jak se tyto množící se případy virtuálních sexuálních útoků budou řešit. Celá technologie je teprve na začátku, a nemá pevně stanovená pravidla a hranice. Nutno říci, že pokud společnost Meta v tomto směru nijak nezakročí, tak se může v budoucnu jednat o velmi nebezpečný projekt.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *