Facebook ví, co si myslíte. Možná vás překvapí, která data o vás Mark Zuckerberg shromažďuje

Facebook
Autor fotografie: Gerd Altmann / Zdroj fotografie: Pixabay

Někdy se vám může zdát, že vám Facebook čte myšlenky, ale ve skutečnosti o vás gigant sociálních médií shromažďuje tolik dat, že vás zná lépe než vy sami. Soukromí na internetu už je v dnešní době bohužel pasé. Nyní se aspoň podíváme na to, jak částečně toto sledování omezit.

Možná znáte tu situaci, kdy jste se s přítelem o něčem bavili, o čem jste přemýšleli, že si časem koupíte. A následně se vám druhý den, případně ten další na vašem smartphonu ukázala cílená reklama? Tohle není skutečně náhoda.

Možná vás uklidní fakt, že se tohle neděje pouze u vás. Platformy sociálních médií, jako je Facebook, o nás shromažďují tolik dat, že nám jejich předpovědní algoritmy někdy mohou poskytnout děsivě přesná doporučení.

I když se někteří domnívají, že je to proto, že nás naše chytré telefony tajně odposlouchávají, ve skutečnosti to má velkou část co do činění s obrovským množstvím informací, které společnosti jako Meta (která vlastní Facebook) shromažďují z celého webu.

V mnoha ohledech je to mnohem děsivější než být odposloucháván, protože giganti sociálních médií toho vědí tolik, že jsou schopni předvídat a odhadovat, co chcete vidět, ještě předtím, než to uděláte vy.

Meta to dokáže částečně díky své schopnosti shromažďovat o vás data z celého internetu, nejen ze svých vlastních platforem. Když si vytvoříte účet na Facebooku nebo Instagramu a souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů společnosti, fakticky tím společnosti dáváte veškerá svá data.

Poté může používat soubory cookie k tomu, aby vás sledoval na webu, a získal tak porozumění nejen k vašemu věku, jménu a umístění, ale také to, jaké produkty kupujete, které webové stránky prohlížíte a jaká videa sledujete.Shromažďuje také data z mobilních aplikací na vašem smartphonu díky partnerství se spoustou dalších společností, které lační po datech a které s radostí sdílejí vaše data s Facebookem.

Meta používá tyto informace k vytvoření „osoby kupujícího“ – jakési vaše digitální dvojče, které existuje v kyberprostoru. Jak vás sleduje přes více datových bodů, stává se tento dvojník stále přesnějším zastoupením vás samotných, což umožňuje Facebooku poskytovat vám stále přesnější doporučení na cílené produkty a reklamy jako takové. V některých ohledech to společnosti Meta umožňuje vědět o vás mnohem více než vy o sobě.

Pokud chcete přesně zjistit, co o vás Facebook ví, nová funkce Centra ochrany osobních údajů webu vám umožní zjistit, jaká data od vás společnost shromažďuje, vyčistit vaše staré příspěvky a upravit nastavení soukromí, abyste zůstali bezpečnější.

Množství dat, které od vás Facebook shromažďuje, můžete také zjistit jinde na webu. Stačí přejít na Nastavení a soukromí na Facebooku, kliknout na „Nastavení“ a najít „Aktivita mimo Facebook“. Zde můžete vymazat svou historii dat z různých aplikací a webů, které vás sledují, a poté vypnout „Future Off-Facebook Activity“, aby bylo množství dat shromážděných o vás minimalizováno.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *