Zpátky do minulosti? Nový čip od Huawei je postaven na několik let staré technologii

Huawei
Autor: Jeremy Waterhouse / Zdroj: Pexels

Huawei má dlouhodobé problémy s čipy. V minulosti měl svou vlastní společnost HiSilicon, která se na výrobě čipů významně podílela. Bohužel to v roce 2021 skončilo poté, co na čínskou společnost byly uvaleny sankce.

Od té doby Huawei používá čipy Qualcomm Snapdragon, ale jak se zdá, tak mu to nestačilo, a tak přišel s něčím novým. Zanedlouho bude globální představení nové vlajkové řady Mate 60, která poběží na zcela novém procesoru Kirin 9000s.

Dodnes jsme toho o novém procesoru nic nevěděli. Snad jen to, že bude spolupracovat s grafickým čipem Huawei Meleoon 910, který je vůbec první svého druhu. Nový čip je navržený čínským výrobcem procesorů SMIC, který doposud nebyl moc známý. Čína je ve výrobě procesorů zaostalejší než jiné země, a tak nemá v této oblasti zvučné jméno. To by se časem mělo změnit s tím, jak se bude SMIC dařit.

Společně se sankcemi nemohl Huawei používat technologii 5G, což je paradoxní vzhledem k tomu, že Huawei patří v oblasti 5G mezi největší lídry. Po dlouhém napínaní nám však čínská společnost přinesla 5G procesor Kirin 9000s, který je vyroben 7nm technologií. Pro vaší představu, touto technologií byl naposledy vyroben čip Kirin 990 5G z roku 2020, který byl nasazen v řadě Huawei P40.

Dalo by se tak říct, že se Huawei zčásti vrátil do minulosti. Novější Kirin 9000 je totiž vyroben 5nm technologií, avšak i přesto by nám měl nový procesor nabídnout výkon na podobné úrovni. Bohužel proti nejnovějším konkurentům, jako je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 nebo MediaTek Dimensity 9200 nemají čínské čipy šanci.

Doposud se o SMIC vědělo, že je schopné vyrábět 14nm procesory, takže je překvapením, že dokázalo takto skokově pokročit. Pokud bude vývoj společnosti i nadále takový, je možné, že za pár let Samsung a TSMC dožene. Obě tyto společnosti totiž patří mezi lídry na výrobu čipů na trhu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, nextpit.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *