Americká demokracie v praxi. Sněmovna reprezentantů USA schválila „TikTok Act“, zákaz TikToku na plné čáře

TikTok
Autor fotografie: Antonbe / Zdroj fotografie: Pixabay

Sněmovna reprezentantů USA nedávno schválila návrh zákona nazvaný „TikTok Act,“. Tento návrh zákona se zabývá obavami ohledně čínského vlastnictví společnosti TikTok a jejího potenciálního dopadu na národní bezpečnost, svobodu projevu a odvětví sociálních médií.

Dne 6. března navrhla dvoustranná skupina amerických zákonodárců v úterý zákon, který dává společnosti ByteDance 165 dní na vyčlenění populární aplikace pro krátká videa TikTok. V opačném případě budou obchody s aplikacemi, jako jsou Apple a Google, nuceny zastavit služby webhostingu pro TikTok. TikTok také nebude moci obchodovat s jinými americkými podniky.

Tento právní předpis, který získal širokou podporu obou stran, navrhuje, aby čínský vlastník aplikace TikTok tuto aplikaci buď prodal, nebo aby byla ve Spojených státech zakázána. Jinými slovy to znamená, že americká Sněmovna reprezentantů chce, aby se společnost ByteDance zbavila kontroly nad svou platformou pro krátká videa TikTok. K tomu, aby se návrh zákona stal zákonem, však chybí ještě dva kroky. Bude procházet americkým Senátem, který o něm bude jednat a hlasovat. Po tomto kroku pak půjde ke schválení prezidentovi USA Joe Bidenovi. Je důležité si uvědomit, že tento návrh zákona může selhat v kterémkoli z těchto zbývajících kroků.

Podpora TikTok Act ze strany obou stran a legislativní podrobnosti

Návrh zákona byl schválen výraznou většinou 352 ku 65 hlasům, což ukazuje na širokou podporu opatřením namířeným proti Číně ve volebním roce. Pozoruhodné je, že návrh zákona podpořili jak republikáni, tak demokraté. Proti návrhu zákona však hlasovalo 50 demokratů a 15 republikánů. V současné době prezident USA Biden mezitím vyjádřil ochotu podepsat jej jako zákon. To znamená, že pokud tento návrh zákona projde Senátem, je stejně dobrý jako zákon. Samozřejmě pokud si to americký prezident nerozmyslí. Všichni víme, že politika může být někdy proměnlivá a rychlé změny nejsou ničím neobvyklým. Navrhovaná legislativa by vyžadovala, aby se TikTok ve stanovené lhůtě zbavil své čínské mateřské společnosti ByteDance, a vyhnul se tak zákazu vstupu do amerických obchodů s aplikacemi.

Schválení Senátem a budoucí důsledky

Navzdory úspěchu ve Sněmovně reprezentantů čelí návrh zákona výzvám v Senátu, kde se jeho přijetí klíčové osobnosti stále zdráhají. Vůdce senátní většiny Chuck Schumer se zatím nezavázal, že o něm bude hlasovat. Pokud bude tento právní předpis schválen Senátem a podepsán prezidentem, mohl by mít dalekosáhlé důsledky pro TikTok a další podobné platformy považované za hrozbu pro národní bezpečnost.

Reakce společnosti TikTok a dopad na odvětví

Společnost TikTok se proti návrhu zákona ostře postavila, považuje ho za útok na svobodu projevu a vyjadřuje obavy z jeho dopadu na americká pracovní místa a podniky. Společnost mobilizovala své uživatele proti legislativě a zároveň zdůraznila své úsilí o zabezpečení uživatelských dat a jejich ochranu před vnější manipulací. Objevují se také obavy z možných antimonopolních problémů v odvětví sociálních médií kvůli vysoké koncentraci služeb. TikTok ve svém prohlášení uvedl:

„Tento proces je tajný a zákon byl prosazen z jediného důvodu: je to zákaz. Doufáme, že Senát zváží fakta, vyslechne své voliče a uvědomí si dopad na ekonomiku. Dopad na 10 000 malých podniků a 170 milionů Američanů, kteří využívají naše služby.“

TikTok dále tvrdí, že tento návrh zákona je „útokem na ústavní právo na svobodu projevu jeho uživatelů“. Podobně čínské ministerstvo zahraničí označilo návrh zákona za „akt šikany“. Ve videu zveřejněném na X generální ředitel společnosti TikTok Šou Čchü děkuje uživatelům TikToku a říká, že společnost investovala do toho, aby uživatelé „měli data v bezpečí a aby naše platforma nebyla manipulována zvenčí“. Dále tvrdí, že pokud se tento návrh zákona stane zákonem, ovlivní to stovky tisíc amerických pracovních míst. Rovněž vytáhne „miliardy dolarů z kapes tvůrců a malých podniků“.

Na „TikTok Act“ reagoval mluvčí společnosti TikTok:

„Ať se to snaží skrýt jakkoli, tento návrh zákona je naprostým zákazem TikToku. Tento zákon by pošlapal práva 170 milionů Američanů vyplývající z prvního dodatku a připravil by 5 milionů malých podniků o moc, kterou potřebují k růstu a prosperitě. Platformu pro vytváření pracovních míst.“

Společnost TikTok přidala do aplikace vyskakovací upozornění pro uživatele ve Spojených státech, aby kontaktovali členy Kongresu a požadovali stažení tohoto návrhu zákona. Uvádí se, že vyskakovací okno lze zavřít nebo přejet pryč pomocí tlačítka, místo aby bylo nuceno se spustit. Některé zprávy tvrdí, že bývalý generální ředitel společnosti Blizzard Kotick kontaktoval Zhang Yiminga a zvažoval akvizici TikToku za 100 miliard dolarů. Na transakci se možná bude podílet i generální ředitel OpenAI Altman. Společnost Bytedance v reakci na to uvedla, že výše zmíněné informace nejsou pravdivé.

Sitauce nevypadá dobře

Schválení zákona o TikToku Sněmovnou reprezentantů USA představuje významný krok při řešení obav souvisejících s čínským vlastnictvím TikToku a jeho potenciálním dopadem na národní bezpečnost, svobodu projevu a odvětví sociálních médií. Tento právní předpis, který získal širokou podporu obou stran, navrhuje, aby čínský vlastník TikToku aplikaci buď prodal, nebo aby mu byl ve Spojených státech zakázán přístup k ní. Úspěch návrhu zákona ve Sněmovně reprezentantů s většinou hlasů 352 ku 65 odráží širokou podporu opatřením namířeným proti Číně, a to navzdory určitému odporu ze strany demokratů i republikánů.

Cesta návrhu zákona však ještě zdaleka nekončí, neboť nyní čeká na projednání a hlasování v americkém Senátu, než se případně dostane ke schválení prezidentu Joe Bidenovi. Výsledek tohoto legislativního procesu zůstává nejistý, přičemž se očekávají problémy v Senátu, kde se klíčové osobnosti zatím nezavázaly k jeho přijetí. Pokud bude tento právní předpis schválen a podepsán, mohl by mít dalekosáhlé důsledky nejen pro TikTok, ale i pro další platformy považované za hrozbu pro národní bezpečnost.

Silný odpor TikToku vůči návrhu zákona, který jej považuje za útok na svobodu projevu a vyjadřuje obavy z jeho dopadu na americká pracovní místa a podniky, přispívá ke složitosti probíhající debaty. Mobilizace uživatelů společnosti proti legislativě podtrhuje spornou povahu této problematiky a upozorňuje na možné ekonomické a sociální důsledky, pokud bude návrh zákona dále prosazován. Osud TikToku ve Spojených státech v podstatě visí na vlásku, protože zákonodárci procházejí tímto kritickým bodem, kde se kříží obavy o národní bezpečnost s digitální svobodou a ekonomickými zájmy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, fastcompany.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *