EU zahájila rozsáhlé vyšetřování TikToku

EU
Autor fotografie: Antonbe / Zdroj fotografie: Pixabay

TikTok je jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí na světě. Pochází z Číny a je pod drobnohledem Evropské unie a Spojených států. Zatímco minulý rok měly USA velké výhrady vůči oblíbené sociální síti, tak tento rok je to EU.

Ta se bojí toho, jestli TikTok náhodou neporušuje zákon o digitálních službách. EU se chce dostat hlouběji do TikToku a chce zjistit, jaký má dopad na bezpečnost a soukromí mladšího publika. Dříve byla z podobných důvodů stíhána také Meta a X ve Spojených státech.

Vyšetření je mnohostranné a zaměřuje se především na návykovou povahu algoritmů, které fungují tak, že dokáží udržet větší pozornost uživatele. Tyto algoritmy jsou znepokojivé, a to zejména pro nezletilé, jelikož to může narušit jejich duševní a fyzickou povahu. EU se obává, že mechanismy, které TikTok používá k ověření věku uživatelů, nejsou dosti účinné. A tak chce prosadit přísnější nastavení soukromí.

Evropská komise se navíc nezastavuje jen u těchto dvou aspektů. Zkoumá přístup TikToku k transparentnosti reklamy a dostupnost dat pro výzkumníky. Tento postup je velmi podobný, jaký EK zvolila i u jiných gigantů. Důsledky tohoto pátrání by mohly být pro TikTok negativní. Nicméně platforma již provedla určitá opatření pro uživatele pocházející ze zemí EU. Například nabízí možnost deaktivovat algoritmem řízené doporučení obsahu, které je u uživatelů velmi oblíbené. S probíhajícím vyšetřováním však může čínský gigant sáhnout po dalších změnách, které by se mohly uživatelů dotknout.

Tento krok EU je důležitý, protože poukazuje na opatření proti potencionálním rizikům, která sociální média představují pro uživatele. Jak se internet a dnešní technologie neustále vyvíjí, tak je důležité, aby se měl každý na pozoru. Cesta TikToku bude ještě složitá s tím, že může klidně obdržet obří pokutu. Ostatně, nebyla by to první společnost, která by ji dostala.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, nytimes.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *