I přes západní sankce budou velká ruská města zavádět 5G připojení

5G
Autor: Z z / Zdroj: Pexels

Ruská vláda oznámila plán týkající se aktivního zavádění 5G ve velkých ruských městech s tím, že začne v roce 2026. Tento plán znamená důležitý technologický milník pro největší zemi světa. Ruská agentura TASS takto cituje ruského ministra digitálního rozvoje, komunikací a masmédií Michajla Šadajeva: „Ruská města se dočkají aktivního zavádění sítí 5G. Instalace domácích základnových stanic začne v roce 2026.“

Šadajev se vyjádřil k 5G při představování 5G základnových stanic na ruské výstavě a fóru. Ministr dále dodal, že se Rusko připravuje na zahájení přípravných prací, které začnou v roce 2025. Základnové stanice by měly být připojeny ke spřáteleným zemím, což je například Čína, se kterou si Ruská federace dlouhodobě udržuje dobrý vztah. Nicméně, jak je všem jasné, tak Rusko nemá dobré vztahy se všemi zeměmi. Důvodem je „speciální vojenská operace“, kterou země provádí na Ukrajině. Z toho důvodu nebudou propojeny základnové stanice 5G se všemi zeměmi.

V tuto chvíli se v Rusku nemyslí jen na 5G, ale také na 6G, které se teprve studuje. Michajl Šadajev uvedl, že je RF ve fázi shromažďování dat s tím, že výzkumné práce začnou příští rok. Vláda má na podporu 5G vyčlenit 3,5 miliardy rublů, což je okolo 38 milionů dolarů. Letos v lednu ruští telekomunikační operátoři podepsali dlouhodobé smlouvy na více než 100 miliard rublů s výrobci základnových stanic 5G. Podle ruské vlády dosáhne celková nabídka základnových stanic 5G počtu 75 000.

Zavedení sítí 5G znamená v Rusku technologický přelom, který bude mít dalekosáhlé důsledky v pozitivním slova smyslu. Díky rychlejší síti bude komunikace spolehlivější a více bezproblémová. 5G bude mít značný ekonomický a průmyslový dopad. Podpoří konkurenceschopnost země na globální scéně. A to v odvětvích, jako je zdravotnictví nebo doprava.

Na 5G se bude pravděpodobně podílet Huawei

Můžeme očekávat, že velký podíl na 5G bude mít v Rusku také Huawei, který je už zpravidla vylučován z tendrů na 5G sítě v Evropě. Není moc pravděpodobné, že by Ruská federace upřednostnila Sony a Ericsson, což jsou země, které jsou v tuto chvíli znepřátelené, a to zejména Finsko skrze jeho vstup do NATO.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, tass.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *