Američtí kongresmani jsou plní zla. Čínská média reagují na omezování TikToku v USA

Američtí kongresmani
Autor: Priyam Patel / Zdroj fotografie: Pixabay

Slyšení, které má rozhodnout o budoucnosti TikToku v USA, se konalo opět před dvěma dny.  Ke slyšení, které pořádal Výbor pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů USA, se připojilo mnoho zákonodárců z různých států USA.

Hovořili především o tom, jak TikTok chrání soukromí amerických dat a jak zajistit bezpečnost dětí na internetu. Slyšení pro vás může být novinkou. Ve skutečnosti se ve Spojených státech před přijetím určitých zákonů a politik často používají slyšení, aby se shromáždily informace a názory ze všech stran.

Společnost TikTok prošla za Trumpova režimu dvakrát slyšeními, ale nikdy na ně nikoho nevyslala.  Toto slyšení se od předchozích liší tím, že generální ředitel TikToku Zhou Shouzi, který se často držel stranou, tentokrát svou účast včas oznámil. Díky přítomnosti společnosti TikTok byl tedy zájem velký, zejména z Číny. Reportér ze serveru MyDrivers uvedl, že musel zůstat vzhůru celou noc, aby mohl sledovat pětihodinové slyšení. Bohužel pro něj byl celý proces tak nudný, že se musel prakticky zachránit před psychickým zhroucením.

Špatně provedené „politické“ slyšení

Reportér tvrdí, že neviděl ani neslyšel mnoho slovních soubojů mezi vysoce postavenými úředníky. Spíše se jednalo o politický diskurs a dokonce i o několik docela zásadních dotazů. Jeden ze zákonodárců se například opakovaně ptal na příjmy společnosti TikTok. Zhou Shouzi však dal jasně najevo, že TikTok není kótován na burze a nemusí své finanční informace zveřejňovat.

Rogers, která zasedání předsedala, již na začátku určila náladu následujících pěti hodin. Ve svém úvodním projevu jasně prohlásil: „Vaše platforma by měla být zakázána.“. Je zřejmé, proč byl Zhou Shouzi ještě před zahájením slyšení americkými médii označen za člověka, který „vede válku, kterou nemůže vyhrát“.

Otázky ze všech oblastí

Kongresmani se proto snažili TikTok bombardovat celých 5 hodin. Argumenty byly stále stejné. Tvrdili, že existuje problém s ochranou soukromí a že děti jsou velmi náchylné k tomu, aby je TikTok uvedl v omyl.

Nebojte se, ochrana soukromí TikToku je již na špičce v oboru a opatření na ochranu dětí byla také posílena, prohlašoval neustále Zhou Shouzi. Opakovaně také uvedl, že společnost pracuje na novém firewallu. To musel mnohokrát opakovat, protože američtí kongresmani kladli stále stejné otázky.

Zákonodárci nebyli schopni předložit žádné pádné důkazy, když byli dotázáni, „jak zajistit, aby data uživatelů TikToku ve Spojených státech byla izolována od mateřské společnosti ByteDance“, ale důsledně ignorovali opakované připomínky Zhou Shouziho, že „jde jen o domněnky a teorie“.

Zástupci TikToku uvedli několik případů, kdy platforma „chrání soukromí uživatelů a dětí před poškozováním na internetu“, a pak ohrnuli nos a tvrdili, že TikTok je příliš problematický. Dále nespravedlivě zkresluje praxi shromažďování údajů o uživatelích v celém odvětví tím, že naznačuje, že TikTok sleduje a zaměřuje se na děti.

Nepřiměřené otázky

Ještě více šokující je, že politici často kladou absurdní otázky nebo požadují, aby TikTok učinil absurdní sliby, a pak omezují Zhou Shouziho na odpověď „ano“ nebo „ne“.

Kdyby nebyl hlavní postavou, vynadali by Zhou Shouziho za to, že se vyhýbá otázkám. Nejčastěji členové Kongresu po celou dobu několika minutové lhůty pro otázky blábolí a blábolí, čímž Zhouovi Houzimu upírají jakoukoli možnost odpovědět a přímo definovat TikTok.

Přesto byl Zhou Shouziho výstup srovnáván se Zuckerbergovým výstupem ze strany Sněmovny reprezentantů (v roce 2018 se Zuckerberg zúčastnil senátního slyšení, které se týkalo například úniku informací o soukromí na Facebooku).  Nicméně to bylo tak vyhrocené, že jsem se několikrát málem ztratil, tvrdí reportér. Možná si mnoho lidí klade otázku, proč musí TikTok skousnout a zúčastnit se tohoto slyšení, když je zřejmé, že bude pro obě strany ponižující. Hlavním důvodem je, že v té době dosáhla snaha o zákaz TikToku v rámci americké vlády největšího vrcholu za poslední tři roky. Obě strany odhodily své dřívější pochybnosti a spojily se, aby prosadily novou legislativu.

Vláda USA si ponechala Trumpův nápad

Trumpova vlna operací na TikToku na konci roku 2020 ztroskotala, ale americká vláda se Trumpova konceptu nevzdala. Ačkoli se zdálo, že Bidenova vláda Trumpovo rozhodnutí v červnu 2021 odvolala, ve skutečnosti se pouze vyčkává.  V posledních letech provádějí četná vyšetřování TikToku.

Politici, vládní úředníci i vědci se nechali ovlivnit vnějším světem a propagují myšlenku hrozby TikToku.  Je dokonce absurdní, že američtí odborníci tvrdí, že čínské děti studují a postupují na čínské verzi TikToku (Douyin). Američtí teenageři se však TikTokem nakazí a stanou se závislými na tanci a potěšení.

Tyto akce však nedokázaly zastavit růst TikToku v USA.  TikTok, jehož popularita od jeho uvedení před třemi lety vzrostla, nyní používá přibližně polovina Američanů.  Z tohoto důvodu Bidenův tým považoval za nutné postavit TikTok přímo mimo zákon prostřednictvím legislativy. Koncem loňského roku začal využívat státní aparát k prezentaci několika nápadů. „Omnibus Spending Act“ z konce loňského roku jasně stanovil, že TikTok by se neměl používat na pozemcích federální vlády.

Nakonec jej jedna po druhé následovaly vlády mnoha států Spojených států. Ve skutečnosti se tato vlna rozšířila i do zbytku světa. A to vedle zákazu federální vlády. TikTok dnes zakázala řada vlád, včetně vlád Kanady, Spojeného království a EU.

Prodej akcií nebo zákaz

Bidenův administrátor se tím minulý týden netajil. „Zakážeme vás, pokud čínský vlastník TikToku akcie neprodá“. V současné době vlastní 20 % akcií společnosti zaměstnanci a 60 % zahraniční investoři. Ano, zakladatel Zhang Yiming vlastní zbývajících 20 %.

Americká vláda ve skutečnosti nemá na to TikTok, aby ho vlastnila. Chce jen TikTok zakázat. Nelíbí se jí, že se čínské společnosti v USA daří. Pokud se telefony Xiaomi začnou šířit na trhu v USA, potká ji stejný osud jako Huawei. TikTok za poslední tři roky udělal téměř vše, co mohl.

Ba co víc, předala také práva na schválení některých podniků TikTok třetím stranám. Mezi tyto strany patří i vláda USA a její spojenci. Společnost TikTok utratila za projekt „Texas on the Cloud“ více než 1,5 miliardy dolarů. USD a v budoucnu bude rovněž každý rok utrácet nejméně 1 mld. Díky těmto krokům překonala společnost TikTok svými opatřeními na ochranu soukromí všechny své konkurenty na trhu. To však na Bidenovu vládu nedělá dojem, protože má svůj cíl. Cokoli, co je za tímto cílem, je nepřijatelné. Toto slyšení je jen show a jeho závěr nemá nic společného s fakty.

V tuto chvíli nemůžeme říci konečné rozhodnutí americké vlády. Jedno je však jisté, govt. musí zakázat TikTok způsobem, který se jeví jako legální. TikTok také nemusí v dohledné době zmizet, může jen změnit majitele. Americká vláda si velmi přeje, aby se čínští vlastníci zbavili TikTok, ale chce to udělat nenápadně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nytimes.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *