TikTok jako bezpečnostní hrozba? Máme seznam zemí, které ho omezují

TikTok
Autor: Pexels / Zdroj: Pixabay

TikTok, čínská platforma sociálních médií, kterou vlastní společnost ByteDance, ovládla prostor sociálních sítí. Nikdo neočekával, že by čínská aplikace mohla narušit nadvládu ostatních obřích aplikací sociálních sítí ze Spojených států. TikTok je jednou z nejmladších aplikací sociálních médií, ale je nejrychleji rostoucí aplikací na světě. Zdá se však, že dny slávy TikToku nebudou mít dlouhého trvání.

Od chvíle, kdy se dostal na výsluní, sklízí TikTok mnoho kritiky ohledně bezpečnosti uživatelských dat. V nedávných zprávách konzervativní poslankyně Alicia Kernsová varovala Brity před používáním TikToku. Uvedla, že aplikace odhaluje osobní údaje uživatelů. Údajně získané údaje předává subjektům, jako je například čínská vláda.

Společnost ByteDance, majitelé TikToku, mezitím udělali vše, co mohli, aby urovnali spory a zmírnili obavy. Přesto několik zemí tuto čínskou aplikaci sociálních médií z tohoto důvodů částečně nebo zcela zakázalo. Níže je uveden důkladný přehled všech zemí, které v současné době aplikaci TikTok zakázaly.

Spojené státy americké

Vláda Spojených států odhalila, že nařídila všem svým federálním zaměstnancům, aby odstranili aplikaci TikTok ze všech telefonů, které jim vláda vydala. Tato zpráva byla vydána 28. února a vysvětluje, že opatření bylo přijato za účelem ochrany důvěrných údajů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí mezitím vystoupil s kritikou této akce se slovy: „Důrazně se stavíme proti těmto nesprávným krokům“. Americká vláda by měla respektovat zásady tržního hospodářství a spravedlivé hospodářské soutěže. Přestat potlačovat společnosti a zajistit zahraničním společnostem v USA otevřené, spravedlivé a nediskriminační prostředí“. „Jak nejistá si může být světová supervelmoc, jako jsou USA, když se takto bojí oblíbené aplikace mladých lidí,“ dodal.

Kanada

Kanada, země blízká Spojeným státům, rovněž přistoupila k zákazu TikToku na všech mobilních zařízeních vydávaných vládou. Důvody tohoto zákazu přišel vysvětlit kanadský premiér Justin Trudeau.

„Předpokládám, že když vláda učiní významný krok a všem federálním zaměstnancům oznámí, že již nemohou používat TikTok na svých pracovních telefonech, mnoho Kanaďanů od podnikatelů až po soukromé osoby se zamyslí nad bezpečností svých vlastních dat a možná se rozhodnou.“

Dále dodal, že „jsem vždy příznivcem toho, abychom Kanaďanům poskytovali informace, aby se mohli správně rozhodnout“.

Evropská unie

Horečka zákazů v Evropské unii začala nejprve v Evropské unii a Radě EU. V rámci kybernetické bezpečnosti dočasně zakázaly používání aplikace TikTok v telefonech zaměstnanců.

Po tomto opatření dal v úterý 28. února najevo, že podobná opatření přijme i Evropský parlament. Tentokrát se zákaz nebude týkat pouze zařízení vydaných vládou. Zaměstnanci parlamentu mají rovněž zakázáno instalovat aplikaci TikTok na své osobní telefony, které jsou propojeny s e-mailovými účty souvisejícími s parlamentem.

Indie

Indie je jednou z prvních zemí, která se rozhodla zakázat službu TikTok. Tato asijská země zakázala aplikaci v roce 2020 spolu s dalšími čínskými aplikacemi. Důvodem je tvrzení Indie, že tyto aplikace ohrožují její národní bezpečnost a obranu.

Zajímavé je, že Indie byla před zákazem největším trhem TikToku. Uživatelů TikToku v Indii bylo asi 200 milionů.

Tchaj-wan

Zákaz na Tchaj-wanu přišel v roce 2022, kdy tchajwanská vláda zakázala používání aplikace na všech zařízeních vládního sektoru. Tento zákaz přišel proto, že tchajwanská vláda podezřívala čínskou vládu z vedení kognitivní války proti Tchaj-wanu.

Pákistán

Pákistán omezil aplikaci TikTok několikrát, ale poslední zákaz přišel v listopadu 2021.

Afghánistán

Zákaz aplikace TikTok v Afghánistánu dodnes visí ve vzduchu. V dubnu 2021 mluvčí Talibanu oznámil, že vláda plánuje aplikaci zakázat. Důvodem je to, že aplikace negativně ovlivňuje mladou generaci. Dalším důvodem byla skutečnost, že aplikace je v rozporu s islámskými zákony.

Írán

TikTok je v celém Íránu zcela zakázán. Nezáleží na tom, zda jde o vládní telefon nebo telefon jednotlivce. Je to proto, že zákony TikToku jsou v rozporu s íránskými zákony.

Navzdory všem těmto zákazům tu a tam TikTok stále roste rychlejším tempem, protože se k němu každým dnem připojuje stále více uživatelů. Je tato platforma skutečně bezpečnostní hrozbou, nebo jsou tato obvinění jen proto, aby ji zpomalila a zcela zničila. Může být TikTok zcela vymazán z prostoru sociálních médií? Podělte se o své názory.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: standard.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *