Android 13 veřejná Beta: Co je nového a pro jaké bude smartphony?

Android
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Včera Google uvolnil první veřejnou beta verzi Androidu 13. Dříve byl Android 13 dostupný v Developer Preview 1 a 2 pro vývojáře. Nyní se můžete těšit na čtyři uživatelské beta verze, jednu každý měsíc, dokud nebude v srpnu nebo září vydán stabilní Android 13. Oznámení o třinácté iteraci zeleného robota bude uspořádáno na konferenci Google I/O, která se bude konat 11. až 12. května.

Android 13 se hodně zaměřil na soukromí a zabezpečení, s novým oprávněním k oznámení, aktualizovaným výběrem fotek, tematickými ikonami aplikací, vylepšenou lokalizací a jazykovou podporou a sadou dalších funkcí.

Android 13 Beta 1 také přináší nemalý počet nových funkcí, jako je například podrobnější oprávnění k médiím. Až dosud, když aplikace potřebovala číst sdílené mediální soubory v úložišti, její oprávnění udělovalo přístup ke všem typům mediálních souborů. Pro zlepšení soukromí a zabezpečení uživatelů zavedl Android 13 novou sadu oprávnění, která požadují přístup ke konkrétnímu typu souboru:


     READ_MEDIA_IMAGES (pro obrázky a fotografie)

     READ_MEDIA_VIDEO (pro video)

     READ_MEDIA_AUDIO (pro zvukové soubory)


Cílem je zajistit, aby aplikace měla oprávnění, která potřebuje, aby správně fungovala a vykonávala zamýšlený úkol, a přitom jí neudělovat příliš mnoho oprávnění. Jedná se o pokus omezit přístup k osobním údajům, učinit je cílenějším a pro konkrétní úkoly.

Mezi další novinky patří nové barevné kombinace Android 13, přepracovaný vzhled minipřehrávače v oznamovacím centru a ovládání zařízení chytré domácnosti bez odemykání smartphonu.

Android 13 Beta 1 je k dispozici pouze pro Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G, Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Aktualizaci můžete stáhnout pomocí wifi nebo klasicky přes váš počítač ručně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *