Zvítězil zdravý rozum. Ministři EU se dohodli na zmírnění emisních pravidel Euro 7

Euro 7
Autor: Khunkorn Laowisit / Zdroj: Pexels

Španělsko předložilo kompromisní znění, které zachovává podmínky testování a emisní limity Euro 6 pro osobní automobily a dodávky, ale pro těžké nákladní automobily a autobusy budou nižší.

Ministři Evropské unie se v pondělí dohodli na zmírnění návrhu Evropské komise týkajícího se emisí vozidel splňujících normu Euro 7 poté, co výrobci automobilů a osm zemí včetně Francie a Itálie uvedlo, že by tyto změny mohly odklonit investice od elektromobilů.

Země EU se dohodly, že nebudou měnit stávající zkušební podmínky a emisní limity Euro 6 pro osobní a dodávkové automobily, ačkoli pro autobusy a těžká vozidla budou nižší. Přijaly také nové limity emisí částic pro brzdy a pneumatiky. Španělsko, které vykonává rotující předsednictví Evropské unie, předložilo kompromisní znění, na němž se shodla Rada Evropské unie, tedy skupina ministrů EU.

Rada, Evropský parlament a Evropská komise nyní musí vyjednat konečnou dohodu o nových předpisech.

„Jsme přesvědčeni, že jsme tímto návrhem dosáhli široké podpory, rovnováhy investičních nákladů výrobních značek a zlepšujeme přínosy pro životní prostředí plynoucí z tohoto nařízení,“ uvedl španělský Hector Gomez Hernandez, úřadující ministr průmyslu, obchodu a cestovního ruchu.

Itálie, Francie, Česká republika a pět dalších států prosazovaly slabší pravidla z obav, že navrhované limity pro znečišťující látky, jako jsou oxidy dusíku ve spalovacích motorech, odvedou vývojové práce a investice od elektromobilů.

Italský ministr průmyslu Adolfo Urso dohodu o zmírnění normy Euro 7 uvítal.

„Nové nařízení na italskou žádost umožňuje ochránit dodavatelský řetězec malosériových výrobců automobilů, vysoký sortiment typický pro italskou produkci, jako jsou Ferrari, Lamborghini, Maserati, symboly ‚Made in Italy‘, které vyrábějí kolem 50 000 vozů ročně,“ řekl.

Evropští výrobci automobilů uvedli, že zavedení normy Euro 7, která má vstoupit v platnost od roku 2025, by bylo příliš nákladné a přínos pro životní prostředí by byl zanedbatelný.

Generální ředitel společnosti Renault Luca de Meo uvedl, že Euro 7 odvede automobilový průmysl od přechodu na plně elektrický pohon a donutí výrobce automobilů investovat do spalovacích motorů, které nemají budoucnost. Generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares uvedl, že návrhy povedou ke zvýšení cen menších vozidel, což omezí svobodu pohybu chudších domácností.

Na přesnou úpravu emisní normy Euro 7 si budeme muset ještě chvilku počkat. Důležité je, že se podařilo vyjednat klíčové zmírnění, které bylo pro automobilový průmysl zásadní.

EU postupně zpřísňuje emisní limity silničních vozidel od roku 1992, kdy byl zaveden první soubor předpisů známý jako Euro 1. V roce 2006 byly zavedeny nové emisní limity pro silniční vozidla.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, motor1.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *