EU zahnala Apple do kouta. Společnost Apple musí poskytnout vývojářům třetích stran přístup k technologii NFC

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Evropská komise oznámila, že společnost Apple poskytne vývojářům třetích stran v Evropě přístup k technologii NFC. Stalo se tak v návaznosti na vyšetřování antimonopolních praktik společnosti. Cílem tohoto rozhodnutí je vyřešit obavy, že výhradní kontrola společnosti Apple nad jejím operačním systémem iOS omezuje hospodářskou soutěž na trhu mobilních peněženek v zařízeních se systémem iOS.

Evropská komise dnes oznámila, že společnost Apple navrhla desetiletý závazek. Podle desetileté dohody budou mít vývojáři aplikací pro mobilní peněženky třetích stran v Evropském hospodářském prostoru přístup k funkcím NFC.

Evropská komise uvedla, že v současné době žádá o zpětnou vazbu od konkurentů a zákazníků. Komise dává lidem měsíc na to, aby se vyjádřili. Pokud konkurenti a zákazníci dospějí k závěru, že návrh „řeší obavy EU“, stane se opatření právně závazným. To také znamená, že Apple musí tentokrát přijaté závazky splnit. Pokud tak neučiní, bude mu hrozit pokuta až do výše 10 % jeho celosvětových příjmů.

„V rámci probíhajících jednání s Evropskou komisí jsme se zavázali poskytnout vývojářům třetích stran v Evropském hospodářském prostoru možnost, která jejich uživatelům umožní provádět bezkontaktní platby NFC v rámci jejich aplikací pro iOS, odděleně od Apple Pay a Apple Wallet.“ Uvedl mluvčí společnosti Apple.

Pozadí celého problému

Před dvěma lety Evropská komise zjistila, že Apple Pay je pro uživatele iPhonu jedinou dostupnou možností. Dospěla k závěru, že to může omezit hospodářskou soutěž na trhu mobilních peněženek v zařízeních se systémem iOS. Po vyšetřování antimonopolních obav Evropskou komisí společnost Apple souhlasila s tím, že vývojářům třetích stran v Evropě poskytne přístup k NFC.

Komise zjistila, že výhradní přístup společnosti Apple k platebním funkcím NFC v zařízeních iPhone prostřednictvím služeb Apple Pay a Apple Wallet je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a omezuje hospodářskou soutěž na trhu mobilních peněženek v zařízeních se systémem iOS. V důsledku toho společnost Apple nabídla závazky poskytnout vývojářům třetích stran v Evropském hospodářském prostoru samostatnou možnost, která jejich uživatelům umožní provádět platby prostřednictvím NFC.

To umožní poskytovatelům mobilních peněženek a platebních služeb třetích stran získat přístup k možnostem NFC iPhonu a nabízet uživatelům své služby pro placení poklepáním. Navrhované závazky se budou vztahovat na všechny vývojáře aplikací mobilních peněženek třetích stran usazené v Evropském hospodářském prostoru a na všechny uživatele iOS v tomto regionu. Tento krok je nejnovějším vývojem v téměř čtyři roky trvajícím vyšetřování.

Přichází poté, co společnost Apple omezila vývojářům třetích stran přístup k potřebnému hardwaru a softwaru ve svých zařízeních ve prospěch svého řešení Apple Pay. Očekává se, že rozhodnutí společnosti Apple zpřístupnit svou vestavěnou technologii NFC v iPhonech poskytovatelům mobilních plateb třetích stran zvýší konkurenci na trhu. Mělo by také poskytnout nové funkce pro uživatele, jako je výchozí nastavení preferovaných platebních aplikací.

Dopad na vývojáře třetích stran

Na základě navrhovaných závazků umožní společnost Apple vývojářům v Evropském hospodářském prostoru přístup k funkcím NFC plateb na iPhonu, které byly dříve omezeny. To umožní mobilním peněženkám a poskytovatelům plateb třetích stran přístup k funkcím NFC iPhonu. Ukončí se tím také exkluzivní přístup Apple Pay a Apple Wallet k platebním funkcím NFC iPhonu.

Rozhodnutí společnosti Apple umožnit vývojářům třetích stran přístup ke své technologii NFC může mít významný dopad na odvětví mobilních plateb. To platí zejména pro vývojáře a uživatele v Evropském hospodářském prostoru (EHP). Tento krok představuje odklon od předchozího postoje společnosti Apple, která tvrdila, že zapojení třetích stran by mohlo ohrozit bezpečnost. Šetření Evropské komise bylo zahájeno v roce 2020 kvůli obavám, že společnost Apple omezuje přístup ke své technologii NFC, čímž potenciálně vytváří protisoutěžní prostředí pro konkurenční vývojáře mobilních peněženek.

Vývojářům třetích stran by toto rozhodnutí mohlo otevřít nové možnosti inovací a konkurence v oblasti mobilních plateb. Může vést k vývoji širší škály platebních aplikací, což spotřebitelům poskytne větší výběr a potenciálně nižší poplatky. Do jaké míry však vývojáři třetích stran tento nový přístup využijí a jakého úspěchu dosáhnou v konkurenci s Apple Pay, se teprve ukáže.

Celkově bude dopad na vývojáře třetích stran pravděpodobně značný. Pravděpodobně získají možnost nabízet alternativní platební řešení uživatelům iOS v rámci EHP. To by mohlo podpořit zvýšenou konkurenci a inovace na trhu mobilních plateb, z čehož by v konečném důsledku měli prospěch spotřebitelé, neboť by se rozšířily jejich možnosti a potenciálně by se snížily náklady.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wsj.com, cnbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *