Apple u iPhone 16 využije čínskou umělou inteligenci, kterou má na starosti Baidu

iPhone 16
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Technologický gigant Apple podle zprávy Cailian Press jedná s čínským internetovým gigantem Baidu o integraci velkého jazykového modelu (LLM) Ernie Bot společnosti Baidu do svého iPhonu 16 a dalších produktů určených speciálně pro čínský trh. Tento krok přichází v souvislosti se snahou společnosti Apple vyhovět přísnějším čínským předpisům týkajícím se obsahu vytvářeného umělou inteligencí.

Akcie Baidu stoupají díky potenciální dohodě se společností Apple

Zpráva naznačuje, že Apple využije Ernieho Bota pro svůj operační systém iOS 18 a Mac OS v Číně. Apple údajně jednal s dalšími čínskými firmami, jako je Alibaba a společnost s umělou inteligencí spojená s univerzitou Tsinghua, než se rozhodl pro Baidu.

Apple se pravděpodobně drží svého interního modelu AI nebo Gemini společnosti Google mimo Čínu, ale rozhoduje se pro lokálně vyvinuté řešení na čínské pevnině, aby zajistil dodržování čínských předpisů.

Tato zpráva přichází v návaznosti na návštěvu generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka v Číně, kde potvrdil závazek společnosti Apple na tomto trhu a setkal se s klíčovými dodavateli. Tim Cook pochválil čínské dodavatele za jejich kroky směrem k uhlíkové neutralitě.

Cook oznámil plány na rozšíření výzkumného centra společnosti Apple v Šanghaji a zřízení nové laboratoře aplikovaného výzkumu v Šen-čenu. Toto zaměření na Čínu přichází v době, kdy tamní prodeje iPhonů meziročně poklesly o 24 % (Counterpoint Research), kvůli konkurenci především ze strany Huawei.

Potenciální partnerství je v souladu se strategií společnosti Samsung. Samsung celosvětově používá umělou inteligenci Gemini společnosti Google, ale v Číně do své nejnovější řady Galaxy S24 začleňuje Ernie od Baidu pro funkci „Circle to Search“. Apple i Baidu však čelí rostoucím regulačním překážkám. Čína zavedla podrobné předpisy upravující domácí služby generativní umělé inteligence, které zajišťují soulad s obsahem schváleným vládou.

Zpráva o potenciálním partnerství společností Apple a Baidu způsobila, že akcie společnosti Baidu v Hongkongu vzrostly o 6 %. Analytici v tom vidí potenciální výhru pro Baidu, a to nejen pro značku Ernie Bot, ale i pro urychlení úsilí o monetizaci AI a získání náskoku před čínskými konkurenty.

Společnost Apple také oficiálně oznámila termín své celosvětové vývojářské konference (WWDC) 2024, která se bude konat prakticky od 10. do 14. června. Očekává se, že společnost oznámí systém iOS 18 s funkcemi generativní umělé inteligence. Spekuluje se také o tom, že Apple na konferenci WWDC 2024 možná představí obchod s aplikacemi AI, který by mohl představovat posun v jeho strategii v oblasti umělé inteligence tím, že nabídne platformu pro různé aplikace AI od různých vývojářů, včetně vlastní vylepšené Siri a nabídek od konkurentů, jako jsou Google a Baidu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gadgets360.com, macrumors.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *