Arm China posiluje svůj akcelerátor umělé inteligence o open source ovladač, aby mohl konkurovat AMD, Intelu a Applu

arm china
Autor fotografie: Pixabay / Zdroj fotografie: Pexels

Společnost Arm China, která byla původně součástí společnosti Arm Holdings, jež si v Číně licencovala své duševní vlastnictví, začala před několika lety vyvíjet vlastní duševní vlastnictví speciálně pro zákazníky v Čínské lidové republice.

Společnost nevyvíjí vlastní vysoce výkonná jádra pro všeobecné použití, ale její jednotka pro zpracování neuronů (NPU) se nyní může stát významným stavebním prvkem levných procesorů, protože její open-source ovladač bude brzy přidán do jádra Linuxu.

Tento ovladač, který je open-source pro jádro i uživatelský prostor, má za cíl uvést technologii AI akcelerátoru Zhouyi čínské společnosti Arm do běžného linuxového světa. Tento krok usnadní vývojářům softwaru programování tohoto IP bloku, čímž se stane mnohem atraktivnějším pro návrháře čipů. Zhouyi sice těžko bude přímo konkurovat AI enginu Ryzen od AMD, NPU od Applu nebo AI akcelerátoru od Intelu, ale bude mít šanci proniknout do potenciálně desítek milionů zařízení, stejně jako výše zmíněné technologie, což platformu Arm China zařadí na mapu lokálních AI inferencí.

arm china
Deska EAIDK310 / Zdroj: Arm China

Vývojářské desky s technologií AI akcelerátoru Arm China Zhouyi, jako je vývojová deska EAIDK310, jsou již nějakou dobu k dispozici na Aliexpressu a Amazonu, takže alespoň někteří vývojáři měli možnost si s tímto IP pohrát. EAIDK310 používá procesor navržený společností Rockwell s akcelerátorem Zhouyi AI, ale Phoronix tvrdí, že existuje také systém na čipu Allwinner R329, který obsahuje stejnou IP.

Projekt začal před třemi lety s ovladačem pouze pro jádro a od té doby společnost Arm China vyvinula kompletní stack ovladačů. Tento vývoj je velkým krokem vpřed v rozšiřování dostupnosti technologie akcelerátorů umělé inteligence a její integraci do ekosystému Linuxu.

V současné době se diskusní vlákno zaměřuje především na vyjádření zájmu a stanovení kritérií pro potenciální integraci ovladače Arm China NPU do hlavního linuxového jádra. Tento proces bude zahrnovat přezkumy upstreamových správců DRM/accel, kteří zkontrolují kód, aby zajistili jeho soulad s potřebnými rozhraními a dalšími požadavky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phoronix.com, reddit.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *