Elon Musk se tvrdě opřel do Applu. Dělají si z lidí dojné ovečky

Elon Musk
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Už dva velmi významní činitelé světových společností na Twitteru zkritizovali zásady Applu a jeho obchodu s aplikacemi App Store. Konkrétně se jedná o ředitele Twitteru Elona Muska a ředitele Spotify Daniela Eka. Zejména Musk byl kritický a to když svůj boj s Applem nazval „bitvou o budoucnost civilizace“ s tím, že u toho kritizoval systém kontroly aplikací společnosti.

Zdá se, že hlavním problémem je 30% pravidlo Applu, které stanovuje, že z každé transakce provedené v aplikaci z App Store musí daný vývojář dát pak Applu 30 % ze zaplacené částky uživatelem. Už dříve se k tomuto pravidlu velmi negativně vyjadřoval i Daniel Ek. Zpočátku mělo s tímto pravidlem problém pouze Spotify, ale s koupí Twitteru Elonem Muskem se to změnilo.

Dle některých je politika Applu nezbytná k udržení rovných podmínek pro všechny a zajištění spravedlivé hospodářské soutěže mezi vývojáři. Jiní to berou tak, že je to pouze chamtivé braní peněz, které brzdí inovace a snižuje výběr spotřebitelů. Kdyby Elon Musk minulý rok nekoupil Twitter, tak by Apple kritizoval pravděpodobně hlavně Spotify. Nicméně s 44miliardovou akvizicí Elona Muska přišlo plno změn ve vedení společnosti.

Elon Musk se nezastaví

Není se tedy čemu divit, že Twitter s novým šéfem svůj postoj přehodnotil tak, aby maximalizoval zisky. Americký miliardář preferuje předplatné, ze kterého by Apple tolik netěžil, protože pak i Twitter mohl nasadit nižší cenu, což by mohlo přilákat ještě více uživatelů.

Koneckonců, tohle není bitva jen o penězích, ale především o kontrole. Tu si totiž chce Apple nad App Storem udržet, zatímco inovativní vývojáři jako Elon Musk a Ek chtějí větší svobodu a autonomii. Ostatně i kvůli tomu je Musk trnem v oku EU, kdy se dokonce jednu dobu spekulovalo nad tím, že by Twitter mohl být v EU zakázán. V sázce je budoucnost digitálního obsahu, která může mít dalekosáhlé důsledky. Stavíte se na stranu Elona Muska nebo Applu? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *