Elon Musk exkluzivně: Za počátkem SpaceX stojí opovrhování ze strany ruských vědců

SpaceX
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Generální ředitel společnosti SpaceX se rozhodl spustit vlastní vesmírný podnik poté, co na něj v roce 2001 plivl ruský inženýr. Garverová se k tomuto incidentu vyjádřila v knize Escaping Gravity: V knize, která vyšla 21. června, píše o úniku z vesmíru: „My Quest to Transform NASA and Launch a New Space Age“.

Bývalá zástupkyně správce NASA Lori Garverová ve svých nedávných pamětech vzpomíná, jak Elona Muska inspirovala k tomu, aby začal stavět vlastní rakety.


  • Bývalá zástupkyně správce NASA Lori Garverová v nové knize podrobně popisuje, jak Elon Musk založil společnost SpaceX.
  • Musk se podle zpráv rozhodl založit společnost poté, co ho několik Rusů nerespektovalo.
  • Garverová ve svých pamětech sleduje komercializaci vesmíru a svou historii s Muskem a Jeffem Bezosem.

„Tento čin Elona natolik urazil, že se během letu domů rozhodl, že založí vlastní raketovou společnost, aby jim mohl konkurovat,“ napsala Garverová. „Jestliže Helena Trojská měla tvář, která přilákala tisíce lodí, tohle byl plivanec, který vypustí tisíce kosmických lodí.“

Kniha sleduje komercializaci amerického kosmického průmyslu v době, kdy působila jako zástupkyně administrátora NASA za Obamovy vlády. Kniha zdůrazňuje snahu o cenově dostupnější cestování do vesmíru, a to navzdory tlaku NASA na zachování vlastní výroby.

Garverová se s Muskem poprvé setkala v létě 2002. Podle jejích slov spolu diskutovali o závislosti NASA na Rusku. V té době právě absolvovala stáž v Rusku, kde se připravovala na let na národní raketě Sojuz, o tuto zkušenost přišla kvůli konkurenční nabídce zpěváka Lance Basse.


Nenechte si ujít:


Bývalá úřednice NASA není první, kdo tento incident podrobně popsal. Minulý měsíc spoluzakladatel společnosti SpaceX Jim Cantrell uvedl, že rusové se k Muskovi chovali špatně, když ho vzali do Moskvy, aby s ním vyjednali dohodu o nákupu vesmírných raket pro budoucí misi s cílem vyslat myši nebo rostliny na Mars.

„Hlavní konstruktér se při Elonově řeči velmi rozčiloval,“ řekl Cantrell v dokumentu stanice Channel 4, který byl odvysílán v květnu. „Hlavního konstruktéra už nebavilo ho poslouchat a plivl nám na boty,“ dodal.

Cantrell řekl, že si myslí, že Rusové považovali Muskovo neformální oblečení za „projev neúcty“. Garver ve své knize uvedl, že Muskova „mentalita narušitele a nedostatek úcty k tradičnímu průmyslu“ často podobně působily na pracovníky NASA a Bílého domu.

Spoluzakladatel popsal situaci podobně v životopisné knize o Muskovi od Ashlee Vance „Elon Musk: Tesla, SpaceX a cesta za fantastickou budoucností“. Podle něj se Rusové k Muskovi během několika rozhovorů v Moskvě chovali špatně. Rusové se podle biografie zajímali spíše o nezávaznou konverzaci a vychutnávání drinků, zatímco Musk se snažil přejít k věci.

„Dívali se na nás, jako bychom nebyli důvěryhodní lidé,“ řekl Cantrell podle Vanceovi knihy. Spoluzakladatel uvedl, že hlavní konstruktér na ně plivl, protože „si myslel, že kecáme“. Rusové se s Muskem nakonec nedokázali dohodnout na ceně a ten podle knihy „ze schůzky odešel“. Ale právě během letu domů přišel Musk na nápad postavit si vlastní rakety, řekl Cantrell Vanceovi.

SpaceX byla založena jako Space Exploration Technologies Corporation o necelý rok později. Rozrostla se a stala se jednou z nejhodnotnějších soukromých společností. Loni SpaceX vypustila na oběžnou dráhu první plně civilní misi na světě. Společnost má smlouvu na vytvoření lunárního modulu pro NASA a podle Muska se do konce roku chystá vypustit jednu z nejvýkonnějších raket na světě.

Muskovo soupeření s Ruskem mezitím trvá již desítky let. Naposledy se miliardář na Twitteru několikrát utkal s šéfem Roskosmosu Dmitrijem Rogozinem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: universemagazine.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *