Kde se stala chyba? Čínské společnosti postupují v oblasti umělé inteligence uprostřed amerických sankcí

Čínské
Autor: Priyam Patel / Zdroj fotografie: Pixabay

Čínské společnosti se těší na technologie umělé inteligence i v době amerických sankcí, aby mohly své produkty učinit progresivnějšími. Mohou se však potýkat s určitými obtížemi v důsledku dodržování zahraničních obchodních pravidel a přísných omezení.

Podle podrobných údajů se Čína skládá z přibližně 130 velkých jazykových modelů AI. Tyto produkty pomáhají identifikovat, chápat a vytvářet nový obsah pomocí souboru dat. Kromě toho nesou účinné schopnosti a komponenty, které jsou srovnatelné s globálními produkty AI.

Přestože americké úřady prostřednictvím sankcí nadále odřezávaly čínské společnosti od vysoce kvalitního technologického vybavení a nástrojů AI, dosáhl čínský region v oblasti generativní AI pozoruhodného pokroku. Čína pokračuje v nových krocích v oblasti umělé inteligence.

Firmy jako Tencent, Baidu a Alibaba neustále zavádějí ikonické funkce pro své modely AI. Baidu tvrdí, že její Ernie 4.0 může dát tvrdý zásah OpenAI GPT-4. Zatímco Alibaba Tongyi Qianwen 2.0 má „stovky miliard“ parametrů, které z něj činí nejvýkonnější model AI na světě.

Na druhou stranu americké sankce přinesly čínským firmám kreativní příležitosti. Technologičtí giganti jako Huawei začali vyrábět vlastní čipy s umělou inteligencí, které jsou o něco méně výkonné, ale mají efektivní schopnosti a jsou hlavně dostupné ihned.

A nezapomínejme, že Huawei představil vlastní systém HarmonyOS NEXT, který využívá originální komponenty a nespoléhá se na staré prvky Linuxu a Androidu. Přestože čínský hardware i software v některých bodech zaostává za zahraniční technikou.

Například čipové sady Huawei s umělou inteligencí mohou konkurovat procesoru Nvidia co do výpočetního výkonu, ale co se týče hrubého výkonu, budou zaostávat. V současné době se čínské společnosti spoléhají především na vyhrazené čipy AI, které byly na skladě před zákazem ze strany USA.

Nakonec budou čínské společnosti potřebovat špičkové technologie a lepší nástroje, aby v závodě o AI udržely krok. Rostoucí napětí mezi USA a Čínou však v této věci vytváří obrovský bizár. Stálo by za to sledovat, jak se Čína s konkurencí v oblasti umělé inteligence vypořádá v nadcházející době.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, asia.nikkei.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *