Čekání na konzoli PS6 nám zkrátí model PS5 Pro a PS5 Slim

PS5 Pro
Zdroj: Sony

Minulý měsíc oslavila konzole PlayStation 5 od společnosti Sony druhé výročí. Přestože dosáhl slušného výkonu, převládá pocit, že nová generace přišla příliš brzy. Četná omezení v dodavatelském řetězci učinila z úkolu pořídit si PS5 v prvních měsících jeho existence velmi obtížný úkol. Nyní se situace vyjasňuje a prodeje konzole se stabilizují. Uprostřed některých zvěstí o vývoji konzole PlayStation 6 se zdá, že Sony ve skutečnosti připravuje trh na vydání PS5 Pro.

Před uvedením PS5 jsme byli svědky několika upoutávek a slibů nativního hraní v rozlišení 8K, a to až do 120 FPS. Faktem však je, že konzole bez určitých obětí nezvládne ani 4K a 60 snímků za sekundu. Ještě obtížnější je to při zapnutém ray tracingu, velkém lákadle nové generace. Také jen málo her se skutečně snaží prozkoumat maximální výhody současného hardwaru. Poslední dva roky se zatím nesly ve znamení „cross-gen“ titulů, což bylo do značné míry způsobeno obtížemi při pořizování konzole nové generace. Pro rok 2023 očekáváme, že se objeví skutečné next-gen hry, a Sony podle všeho připravuje novou PS5 Pro, která tyto hry zvládne s maximálním výkonem.

Konzole PS5 Pro přijde v příštím roce

Podle nedávné zprávy by k uvedení PS5 Pro mohlo dojít během fiskálního roku 2023. Informace pochází přímo od staršího viceprezidenta společnosti Sony Hideaki Nishina. V rozhovoru pro japonské médium Famitsu se tento manažer podělil o některé plány společnosti do budoucna. V tuto chvíli nesměl uvést velké podrobnosti, ale naznačil nové verze pro příští fiskální rok 2023, ten začíná v dubnu.

„Do konce fiskálního roku 2022 překročí prodeje systému PS5 hranici 37 milionů kusů. Věříme, že i to bude pro tuto platformu důležitý okamžik. Bližší podrobnosti vám nyní nemohu sdělit, ale doufám, že se na příští rok těšíte.“


Nenechte si ujít:


Tom Henderson již naznačil některé změny v hardwaru nové PS5.

Zajímavé je, že zpráva o novém hardwaru PS5 přichází hned po několika zvěstech od Toma Hendersona. Populární insider z oboru uvádí, že nový model s odnímatelnou diskovou mechanikou „funguje perfektně“. Dále uvádí, že nový model je již v rukou některých vývojářů. V současné době Sony prodává konzoli ve dvou verzích. Model pouze digitální a další s diskovou mechanikou. I fanoušek digitálních her bude muset souhlasit, že ten s diskovou mechanikou má určité výhody. Nabízí o jeden způsob spouštění her více a navíc můžete využít všech fyzických disků, které na PS4 máte. Stojí sice více, ale nakonec se tento rozdíl vyplatí.


  • Shrnutí specifikací systému PS5
  • Procesor: 3,5 GHz, 8jádrový procesor AMD Zen 2
  • GPU: AMD ZEN 2.0: GPU RDNA 2: 10,3 teraflopu
  • RAM: 16 GB GDDR6
  • SSD: vlastní 825GB
  • Rozšíření: Slot NVMe M.2 SSD
  • Disková jednotka: Přehrávač Blu-ray 4K
  • Velikost: 15,4 x 10,2 x 4,1 palce
  • Hmotnost: 9,9 kg

Podle zpráv připravuje společnost Sony novou verzi s odnímatelnou diskovou mechanikou. To by mohlo společnosti umožnit prodávat konzoli bez něj za nižší cenu a nabízet mechaniku samostatně pro ty, kteří jej potřebují. Může se díky tomu také zmenšit velikost samotné konzole, která je nejobjemnější z celé řady PlayStation. Kromě toho u tohoto modelu očekáváme také revizi hardwaru. Koneckonců, jaký by mělo smysl dávat ho vývojářům? Jen proto, aby otestovali, zda příslušenství funguje dobře? Bude tu ještě něco.

Konzole PS5 Pro a menší PS5 Slim

Zatím není mnoho her, které by se snažily využít maximální hardwarové možnosti systému PS5. Je však jasné, že konzole nezvládne všechny „new-gen funkce“ najednou. Ve většině případů se budete muset rozhodnout pro maximální rozlišení nebo stabilní snímkovou frekvenci. Stejně tak zapnutí ray-tracingu bude omezovat i další aspekty hardwaru. Všichni víme, že ray-tracing je náročná technologie, které se konzole budou muset brzy přizpůsobit, a je téměř nemožné držet krok s průmyslovými standardy bez revize hardwaru.

V dobách systému PS4 jsme byli svědky nástupu hraní ve 4K. V roce 2016 společnost poprvé v historii PlayStation představila variantu Pro pro svou konzoli. PlayStation 4 Pro přišel s příslibem lepšího výkonu ve hrách. Ačkoli slibovala rozlišení 4K, konzole byla schopna nabídnout pouze dynamické rozlišení plovoucí mezi 2K a 4K. Poprvé však konzole dokázala ve většině her dosáhnout 60 snímků za sekundu. Společnost Sony si vytvořila parametr uvedení varianty Pro v roce 2016, proto nemůžeme vydání PS5 Pro zavrhnout.

PS5 Pro
Zdroj: Sony

Pokud jde o možný model PS5 Slim, ten by měl navázat na tradici společnosti. Od dob PSOne je společnost známá tím, že uvádí na trh tenké, kompaktní verze svých konzolí. PS4 dostala svou verzi Slim spolu s variantou Pro v roce 2016. Základní PS5 je masivní konzole, a proto je to ta, která Slim verzi opravdu potřebuje. Vznik odnímatelné diskové mechaniky dokonce umožňuje společnosti Sony prodávat ji pouze v digitální podobě a umožnit uživatelům přístup k diskům prostřednictvím externího příslušenství. Co se týče hardwaru, možná se dočkáme jemných vylepšení oproti základní PS5, ale konzole může být výkonem umístěna pod PS5 Pro.

Pokud jde o ceny, očekáváme, že PS5 Pro bude stát o něco více než standardní varianta. Možná se dotkne cenovky 600 dolarů, ale na to si budeme muset počkat. Také údajná disková mechanika může být klíčem ke snížení ceny konzole. Společnost Sony může tyto konzole opět zlevnit tím, že bude externí mechaniku nabízet jako příslušenství třetí strany.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: famitsu.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *