Čína obsazuje ruský trh. Samsung se pořád nevyjádřil k možnému návratu do Ruska

 Samsung
Mobilní telefon Samsung / Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Nedávno agentura Reuters uvedla, že ačkoli můžeme očekávat návrat Samsungu do Ruska, tak pořád v této souvislosti nemáme žádné konečné rozhodnutí. Agentura Reuters svou zprávu přebrala od ruského deníku Izvestia, který přímo uvádí, že s touto informací přišel zdroj, který je jihokorejskému gigantovi velmi blízký. Zdroj dále navíc uvedl, že Samsung má restartovat svůj oficiální internetový obchod společně s dodávkami pro prodejce elektroniky.

Kvůli konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou přestal Samsung začátkem března dodávat do Ruska veškerou jeho elektroniku včetně smartphonů či tabletů. Společnost jasně řekla, že její rozhodnutí je založeno na geopolitických důvodech. Přestože Rusko představuje méně než 5 % celosvětového prodeje smartphonů Samsung, Counterpoint poznamenal, že od čtvrtého čtvrtletí roku 2021 byl Samsung největším ruským dodavatelem smartphonů s 30% podílem na trhu. Xiaomi a Apple přitom měly 23% a 13% podíl na trhu. Nebylo by tedy žádným překvapením, kdyby se Samsung vrátil.


Čtenáře také láká:


Údaje společnosti Counterpoint však ukazují, že v roce 2021 čínští výrobci smartphonů ovládli ruský trh s 44% podílem na trhu. Ruské noviny Kommersant uvedly, že dovoz chytrých telefonů do země klesl v první polovině roku 2022 o 38 %. Největší podíl má na tom Apple se Samsungem.

Aby si Rusko zachovalo dovoz spotřebního zboží, schválil ruský parlament v červnu legislativu nazvanou schéma „paralelního dovozu“. Jednoduše řečeno, tamní prodejci mohou dovážet cokoli od chytrých telefonů až po suroviny bez souhlasu majitele ochranné známky. Například počátkem tohoto měsíce ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov prohlásil, že nejnovější iPhone 14 společnosti Apple má být součástí programu paralelního dovozu. Nicméně velkým problémem je to, že takové zboží má až o 20 % vyšší cenu, než je na trhu běžné. To už se může běžným Rusům do peněženky promítnout poměrně hodně.

Nejnovější zprávy agentury Reuters ukázaly, že čínský podíl na prodeji chytrých telefonů v Rusku neustále roste. Dodávky z 50 % v prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhly v červnu 70 %. Nyní jsou zde noví lídři, jako je Xiaomi, Realme a Honor. Analytici se domnívají, že čínské značky spotřební elektroniky by mohly ovládnout až 90 % ruského trhu.

Jsem opravdu zvědavý, jak se Samsung nakonec rozhodne, protože to zatím nevypadá jako úplně jasná záležitost. Kdyby se o jasnou záležitost jednalo, tak bych očekával, že Samsung do pár hodin takové informace vyvrátí, ale už poměrně hodně dlouho od uvedení této informace mlčí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *