Qualcomm má v plánu předčít MediaTek. Pomoci mu má TSMC

Qualcomm
Procesor od Qualcommu / Autor fotografie: Monoar Rahman Rony / Zdroj fotografie: Pixabay

Rok 2021 byl ve znamení vzestupu MediaTeku na vrchol poskytovatelů mobilních čipsetů, nabídka výkonných čipů Dimensity si loni podmanila většinu výrobců smartphonů. Qualcomm však stále vede na trhu vlajkových lodí. Americká společnost měla problémový začátek se Snapdragonem 8 Gen 1 a jeho zahříváním, to vyděsilo mnoho výrobců smartphonů, kteří tak začali uvažovat o použití Dimensity 9000 od MediaTeku, ale Qualcomm svůj problém nakonec dokázal opravit, a tak vyhrál.

Špičkovou čipovou sadou MediaTek dominuje jen pár smartphonů nebo řad. S uvedením Snapdragonu 8+ Gen 1 vyrobeného pomocí 4nm výrobního procesu TSMC je Qualcomm v centru pozornosti. Údajně zůstane u TSMC s tím, že včera byly odhaleny podrobnosti o Snapdragonu 8 Gen 2 a Snapdragonu 7 Gen 2.

Po spekulacích víme, že Qualcomm představí Snapdragon 8 Gen 2 koncem listopadu. Xiaomi a Motorola budou prvními společnostmi, které tento procesor využijí. Xiaomi ho plánuje použít s nadcházející řadou Xiaomi 13. Podle úniku Digital Chat Station bude mít Snapdragon 8 Gen 2 určité výhody oproti sérii Dimensity 9000. Kromě toho bude Qualcomm ve vedení a pravděpodobně vydá svůj čipset dříve než MediaTek. Totéž platí pro Snapdragon 7 Gen 2. Podle úniku informací se Qualcomm Samsungu vzdal, jakožto dodavatele procesorů. Nakonec bude využívat výrobní podnik společnosti TSMC pro nadcházející řadu Snapdragon 7 Gen 2. Výroba čipů střední třídy postupuje dobře. Stále však může být horší než MediaTek Dimensity 8000. Všechny tyto procesory má vyrobit TSMC.


Nenechte si ujít:


Očekává se, že Snapdragon 8 Gen 2 přijde s nejnovějšími prvky odhalenými společností ARM v novém standardu ARMv9. Dá se předpokládat, že se společnost bude držet architektury 1 + 3 + 4. Proto nový čipset může mít 1 x Cortex-X3 + 3 x Cortex-A715 + 4 x Cortex-A510 v2. Detaily kolem Snapdragonu 7 Gen 2 jsou prozatím vzácné. Čipsetu se můžeme dočkat až v roce 2023.

Tipster nezapomněl zmínit, že reputace Samsungu u Qualcommu po problémech s přehříváním velmi poklesla. I to je jeden z důvodu, proč Qualcomm přešel k jinému výrobci. Nicméně je možné, že Samsung bude vyrábět čipy alespoň pro řadu Snapdragon 6. Podle společnosti DSC bude Samsung používat Snapdragon 7 Gen 1 na jednom ze svých smartphonů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *