Čína ostře reaguje na plán USA bojkotovat Huawei

Huawei
Autor: Priyam Patel / Zdroj fotografie: Pixabay

Obchodní a technologická válka mezi USA a Čínou se dále vyostřuje. Bidenova administrativa nyní plánuje přidat další sankce proti společnosti Huawei. Ve snaze omezit technologický pokrok Číny již USA přidaly různé sankce na vývoz polovodičů a také vyvíjely tlak na spojence, jako je Japonsko a Nizozemsko, aby zastavily vývoz polovodičové techniky do Číny.

Nyní se Washington chystá přidat další omezení vývozu čínského technologického gigantu Huawei. Spojené státy plánují společnost Huawei zcela odříznout a bojkotovat ji. Čína proti nejnovějším zprávám o sankcích proti společnosti Huawei ostře reagovala. Představitel čínského ministerstva zahraničí Mao Ning prohlásil, že Čína je touto zprávou hluboce znepokojena.

Dále dodala, že vláda pozorně sleduje příslušný vývoj a důrazně se staví proti tomu, aby Spojené státy zobecňovaly pojem národní bezpečnosti, zneužívaly státní moc a nepřiměřeně potlačovaly čínské společnosti.

Čína jasně uvedla, že další sankce vůči společnosti Huawei jsou hrubým porušením mezinárodních hospodářských a obchodních pravidel. Čínská vláda přislíbila, že bude pevně chránit legitimní práva a zájmy čínských společností.

Huawei
Model Mate 50 Pro / Autor: Lukáš Drahozal

Huawei čelí americkým sankcím od roku 2018

Není to poprvé, co společnost Huawei čelí těmto sankcím. V roce 2018 americká vláda zakázala používání zařízení vyrobených společnostmi Huawei a ZTE s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

V roce 2019 vláda omezila všem americkým společnostem obchodování s Huawei s tím, že asijský technologický gigant dodává důležité a citlivé údaje občanů USA, a to zpět do Pekingu a Íránu.

V roce 2020 USA dále vydaly plošný zákaz prodeje polovodičů, souvisejícího vybavení, technologického know-how a personálu společnosti Huawei. 

Společnost byla na cestě stát se největší technologickou společností na světě a již v roce 2020 převzala pozici největšího prodejce chytrých telefonů na světě, kterým se staly společnosti Samsung a Apple. Americké sankce však ovlivnily technologický pokrok a finanční prognózy společnosti a donutily ji ustoupit do pozadí.

Vztahy mezi USA a Čínou jsou již nyní napjaté v souvislosti s pokračujícím zákazem výroby polovodičů a technologickými sankcemi, které USA na Čínu uvalily. Bidenova administrativa je nervózní z technologického pokroku asijského giganta, zejména v oblasti umělé inteligence a futuristických technologií, a uvaluje sankce na vývoz patřičných technologií do Číny, aby její pokrok zpomalila.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *