Čína ostře reaguje na plán USA bojkotovat Huawei
Obchodní a technologická válka mezi USA a Čínou se dále vyostřuje. Bidenova administrativa nyní plánuje přidat další sankce proti společnosti Huawei. Ve snaze omezit technologický pokrok Číny již USA přidaly různé sankce na vývoz polovodičů a také vyvíjely tlak na spojence, jako je Japonsko a Nizozemsko, aby zastavily vývoz polovodičové techniky do Číny.
Nyní se Washington chystá přidat další omezení vývozu čínského technologického gigantu Huawei. Spojené státy plánují společnost Huawei zcela odříznout a bojkotovat ji. Čína proti nejnovějším zprávám o sankcích proti společnosti Huawei ostře reagovala. Představitel čínského ministerstva zahraničí Mao Ning prohlásil, že Čína je touto zprávou hluboce znepokojena.
Dále dodala, že vláda pozorně sleduje příslušný vývoj a důrazně se staví proti tomu, aby Spojené státy zobecňovaly pojem národní bezpečnosti, zneužívaly státní moc a nepřiměřeně potlačovaly čínské společnosti.
Čína jasně uvedla, že další sankce vůči společnosti Huawei jsou hrubým porušením mezinárodních hospodářských a obchodních pravidel. Čínská vláda přislíbila, že bude pevně chránit legitimní práva a zájmy čínských společností.
Huawei čelí americkým sankcím od roku 2018
Není to poprvé, co společnost Huawei čelí těmto sankcím. V roce 2018 americká vláda zakázala používání zařízení vyrobených společnostmi Huawei a ZTE s odkazem na obavy o národní bezpečnost.
V roce 2019 vláda omezila všem americkým společnostem obchodování s Huawei s tím, že asijský technologický gigant dodává důležité a citlivé údaje občanů USA, a to zpět do Pekingu a Íránu.
V roce 2020 USA dále vydaly plošný zákaz prodeje polovodičů, souvisejícího vybavení, technologického know-how a personálu společnosti Huawei.
Společnost byla na cestě stát se největší technologickou společností na světě a již v roce 2020 převzala pozici největšího prodejce chytrých telefonů na světě, kterým se staly společnosti Samsung a Apple. Americké sankce však ovlivnily technologický pokrok a finanční prognózy společnosti a donutily ji ustoupit do pozadí.
Vztahy mezi USA a Čínou jsou již nyní napjaté v souvislosti s pokračujícím zákazem výroby polovodičů a technologickými sankcemi, které USA na Čínu uvalily. Bidenova administrativa je nervózní z technologického pokroku asijského giganta, zejména v oblasti umělé inteligence a futuristických technologií, a uvaluje sankce na vývoz patřičných technologií do Číny, aby její pokrok zpomalila.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: edition.cnn.com
USA +EU by možná hospodářsky položili Rusko. USA jsou ale řízeny dementy, kteří chtějí vládnout celému světu. Výsledek – celý svět si rád přiloží polínko pod kotel, kde se vaří USA svině. Sankce – poškodili EU, která krachuje. Rusko podporuje Čína. Kdyby Ne, byla by další na řadě a sama. Rusko podporují SEv. Korea ( velká armáda, dost raket na vyzkoušení, velký výrobce zbraní ) Irán – který USA „dluží“ miliony mrtvých a zničenou zemi. Indie si jede své – ale s pomocí Ruska. Rusku fandí celá Afrika a celá Jižní Amerika. Výsledek bude jasný !
normální člověk to vidí kdo chce si to najde kdo to nechce vědět ten to nehledá – vážení přátelé ano kola světa se již dávno roztáčí úplně někde jinde než v anglosaském světě jeho součástí jsme i mi
Mercosur, ASEAN, OAU Indie a Rusko s Čínou a Iránem vs EU a US.
Není lepší nápad než udělat ze všech našich sousedů kolem Evropy nepřátele a pak škemrat Ameriku o zbraně…
Stále si říkám, proč už Čína nezavedla stejná opatření na Apple plus polovodiče do USA, vždyť všichni ví, kdo má suroviny a komu ujíždí vlak.
Jen tak dál , Huawei je jak komunistický režim sám. Uzavřený blob plný děr.
Čína na RF prdí. Nedodáva tam elektroniku, a už ani nepovoluje šmelenie RUB za inú menu. Samo RF o tom píše