Čína se chystá na Měsíc. Odhalila jméno pilotovaného lunárního modulu a nové kosmické lodi

Čína
Ilustrační snímek / Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

Čína se nedávno podělila o vzrušující novinky týkající se jejího úsilí o průzkum vesmíru a prozradila jména svého lunárního modulu s posádkou a nové kosmické lodi. Tento vývoj představuje klíčový krok na cestě země k průzkumu vesmíru.

Lunární modul se jmenuje Lanyue, což znamená v překladu znamená Objímání Měsíce, název inspirovaný básní předsedy Mao Ce-tunga z roku 1965. Tato volba odráží sen a důvěru čínského lidu v jeho úsilí o výzkum vesmíru.

Kosmická loď byla pojmenována Mengzhou, což v překladu znamená Loď snů.

Vesmírná loď s posádkou byla pojmenována Mengzhou, tedy Loď snů, což naznačuje její úlohu při uskutečňování snu o přistání na Měsíci a zkoumání nových hranic ve vesmíru. Mengzhou bude mít dvě verze. Jednu pro lety na Měsíc a druhou pro cesty mezi Zemí a vesmírnou stanicí Tiangong, která převezme povinnosti od současné kosmické lodi Shenzhou.

Tato jména, Lanyue a Mengzhou, byla vybrána z téměř 2 000 návrhů veřejnosti, což svědčí o široké účasti a zájmu čínského lidu o vesmírné mise své země. Vývoj těchto kosmických lodí spolu s raketou Dlouhý pochod 10 probíhá podle plánu, což zdůrazňuje odhodlání Číny plnit své cíle v oblasti výzkumu vesmíru.

Čína plánuje vyslat svou první pilotovanou misi na Měsíc kolem roku 2030. Přistávací modul Lanyue je navržen s přistávací a pohonnou částí, která má na Měsíc dopravit dva astronauty a vozítko. Kosmická loď Mengzhou, určená pro cesty do vesmíru, obsahuje návratový modul pro astronauty a servisní modul vybavený energetickými a pohonnými systémy.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: chinadaily.com.cn, globaltimes.cn

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *