Nové důkazy: Čínská raketa a tajný náklad způsobily dvojitý kráter na Měsíci
Vědci se domnívají, že konečně potvrdili totožnost objektu, který 4. března 2022 narazil do Měsíce, a vysvětlili, proč tento kus vesmírného odpadu zanechal na povrchu Měsíce dva krátery místo jednoho.
Podle týmu inženýrů-detektivů z Arizonské univerzity se jedná o těleso rakety „Dlouhý pochod 3C“ vyřazené z čínské mise Čchang-e 5-T1 v roce 2014. Tato mise byla určena k testům lunárního modulu, který následoval.
Co se týče dvojitého kráteru, příčinou je s největší pravděpodobností dodatečné užitečné zatížení na raketě, neohlášené Čínským národním vesmírným úřadem (CNSA). Bez bližšího zkoumání však bude těžké určit, co to bylo. Krátery se nacházejí na odvrácené straně Měsíce, která není ze Země nikdy přímo viditelná.
„Je to poprvé, co vidíme dvojitý kráter,“ říká letecký inženýr Tanner Campbell z Arizonské univerzity. „Víme, že v případě sondy Chang’e 5 T1 došlo k dopadu téměř přímo dolů, a aby vznikly dva krátery přibližně stejné velikosti, potřebujete dvě přibližně stejně velké hmoty, které jsou od sebe vzdáleny.“
Astronomové sledovali objekt, který dostal jméno WE0913A, od jeho objevení v rámci Catalina Sky Survey v březnu 2015 až do jeho konečného setkání s měsíčním povrchem v loňském roce. Zpočátku se předpokládalo, že jde o raketu společnosti Space X, ale podezření brzy padlo na čínskou misi z roku 2014.
V této nejnovější studii tým analyzoval pohyb neidentifikovaného objektu a změny v jeho odraženém světle těsně před dopadem, aby zjistil, co přesně to bylo. Rotace objektu v prostoru, převracení koncem na druhou stranu, ukázala na druhou hmotu působící jako protiváha motorů na jedné straně rakety, což také vysvětluje dvojitý kráter.
CSNA neuvádí, co bylo oním dodatečným nákladem, a vůbec popírá, že by šlo o jejich raketu. „Samozřejmě netušíme, co to mohlo být, možná nějaká dodatečná podpůrná konstrukce, nebo dodatečné přístroje, nebo něco jiného,“ říká Campbell.
„To se nejspíš nikdy nedozvíme.“
Na tom, že vesmírné lodě odhazují své rakety do vesmírné prázdnoty, nebo dokonce na tom, že tyto rakety narážejí do Měsíce, není nic neobvyklého, ale tento poslední incident připomíná, že vesmírný odpad se stává stále větším problémem.
Existuje možnost vážného poškození družic na oběžné dráze a Mezinárodní vesmírné stanice, a přestože mnoho odpadu shoří v atmosféře dříve, než má šanci dosáhnout Země, předměty se přece jen dostanou dál.
Výzkumníci, kteří stojí za touto nejnovější studií, tvrdí, že vše, co míří do vesmíru, je třeba pečlivě sledovat. „Jakmile se na Měsíc dostává stále více objektů, stává se nesmírně důležitým, abychom objekt nejen sledovali, ale také pochopili, co udělá, jakmile se tam dostane,“ říká Roberto Furfaro, strojní inženýr z Arizonské univerzity.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: iopscience.iop.org