Čína sráží americkou Teslu pomalu na kolena. Ve čtvrtletních prodejích Tesla zaostává za čínskou společností BYD

Zdroj: BYD

Společnost BYD ve 4. čtvrtletí předstihla Teslu a stala se novou jedničkou v oblasti elektromobilů, a to především díky mnohem širší nabídce levnějších modelů v domovské Číně.

Tesla dodala ve čtvrtém čtvrtletí více vozidel, než se očekávalo, i když to nestačilo na to, aby se společnost pod vedením Elona Muska udržela před čínskou společností BYD v celosvětovém prodeji elektromobilů.

Tesla v posledních třech měsících roku 2023 předala 484 507 vozů, čímž překonala průměrný odhad analytiků, který počítal s 483 173 dodávkami. Automobilka dodala 461 538 vozů Model 3 a crossoverů Model Y, zatímco ostatních modelů předala přibližně 23 000 kusů.

Společnost BYD prodala v tomto čtvrtletí 526 409 plně elektrických vozidel, a to především díky mnohem širší nabídce levnějších modelů v Číně. Roční dodávky společnosti BYD činily 3,02 milionu kusů, ačkoli to zahrnovalo přibližně 1,4 milionu plug-in hybridních elektromobilů, což znamená, že společnost Tesla byla v dodávkách plně elektrických vozidel za rok stále ve vedení.

Čína
Zdroj: Company statements / Bloomberg

Rekordní dodávky společnosti Tesla ve čtvrtém čtvrtletí přišly po snaze prodat více vozů Model 3 v USA předtím, než některé varianty kompaktního sedanu přijdou v novém roce o federální daňové úlevy podle zákona o snížení inflace (IRA).

Analytici uvedli, že ukončení daňových pobídek na některé modely by mělo vést k posunu prodejů do čtvrtého čtvrtletí. Varianty Modelu 3 s pohonem zadních kol a s dlouhým dojezdem již v letošním roce nemají v USA federální daňové úlevy ve výši 7 500 USD, protože podle IRA začaly platit aktualizované požadavky na získávání materiálů pro baterie. Tesla zvýšila slevy a nabídla pobídky, jako například šest měsíců rychlého nabíjení zdarma, pokud zákazníci převezmou dodávky do konce prosince.

Společnost Tesla překročila svůj cíl dodat 1,8 milionu vozidel v roce 2023, ale výrazně zaostala za scénářem růstu, který Musk propagoval před 12 měsíci. Generální ředitel řekl analytikům, že společnost má potenciál vyrobit 2 miliony vozů, ale série snížení cen nedokázala podnítit dostatečnou poptávku, která by podpořila tak velkou produkci.

Změna v žebříčku prodejů elektromobilů odráží rostoucí vliv Číny v globálním automobilovém průmyslu. Poté, co Čína v posledních několika letech předstihla USA, Jižní Koreu a Německo, může v roce 2023 předstihnout Japonsko jako největší světový vývozce osobních automobilů.

Tesla generuje vyšší příjmy a zisk než BYD, protože prodává mnohem dražší vozidla a lví podíl prodeje tvoří pouze dva modely. SUV Model Y a sedan Model 3 tvořily 95 % dodávek ve čtvrtém čtvrtletí.

Musk rozšířil modelovou řadu Tesly koncem loňského roku a zahájil prodej modelu Cybertruck s několikaletým zpožděním. Společnost neuvedla, kolik pickupů s nerezovým pláštěm vyrobila a dodala do konce roku. Uvedení Cybertrucku na trh znamenalo vstup společnosti Tesla na vysoce konkurenční trh nákladních automobilů v USA.

Musk upozornil, že společnosti může trvat 12 až 18 měsíců, než dosáhne sériové výroby a vygeneruje kladné peněžní toky s vozidlem, které je náročné na výrobu a plné nových technologií. V říjnu uvedl, že společnost chce v roce 2025 vyrobit přibližně čtvrt milionu kusů elektrického pickupu. Společnost uvedla, že v roce 2024 očekává dodávku 2,2 milionu vozidel, což představuje nárůst o přibližně 22 %, ale pomalejší než růst o přibližně 38 % v roce 2023.

Ačkoli Tesla nerozděluje čtvrtletní prodeje vozidel podle regionů, USA a Čína jsou jejími největšími trhy. Společnost vyrábí modely S, X, 3 a Y ve Fremontu v Kalifornii a Model 3 a Y v Šanghaji (Čína). Model Y vyrábí také ve svých závodech v Austinu a poblíž Berlína v Německu.

Výsledky za čtvrté čtvrtletí by Tesla měla oznámit 24. ledna po uzavření trhů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: europe.autonews.com, bloomberg.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *