Čína vyváží do Ruska mnohem více vozidel než kamkoli jinam. EU darovala ruský trh Číně na zlatém podnosu

Čína
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Čínské automobilky vyvezly v prvních pěti měsících letošního roku do Ruska více velkoobchodních vozů než kamkoli jinam a zaplnily tak mezeru po světových výrobcích, kteří opustili trh kvůli invazi na Ukrajinu.

Podle celních údajů, které v úterý zveřejnila Čínská asociace výrobců automobilů, Čína od ledna do května vyvezla do Ruska přibližně 287 000 hotových vozidel, což je téměř dvakrát více než další nejvyšší a loňská nejlepší destinace, Mexiko, kam jich bylo vyvezeno 159 000.

Za celý rok 2022 Čína vyvezla do Ruska přibližně 162 000 vozidel. Podle statistik Asociace evropských podniků jsou státními značkami Chery, Geely a Great Wall tři nejvýznamnější čínské značky v Rusku, na které připadá třetina prodejů nových automobilů v první polovině letošního roku.

Čína zaplňuje prázdné místo po světových automobilkách, které opouštějí trh kvůli invazi na Ukrajinu.

Mezi oblíbené modely patří SUV, jako je Tiggo 7 Pro od Chery, Coolray od Geely a řada Haval od Great Wall, vyplývá z údajů skupiny.

Ukrajina zařadila společnosti Geely a Great Wall na seznam „válečných sponzorů“ více než dvou desítek společností, které nadále podnikají v Rusku, což je především jmenovitá akce bez právní síly.

Po zavedení hospodářských sankcí po invazi, která začala v únoru loňského roku, se z Ruska stáhly velké mezinárodní automobilky, jako je Toyota a Volkswagen Group, a společnosti od Applu po McDonald’s.

Některé z nich čelily bojkotu ze strany spotřebitelů, protože si na odchod daly delší čas, včetně společnosti Renault a japonské společnosti Fast Retailing, vlastníka značky Uniqlo.

Mnoho čínských značek má podíly a partnerství s mezinárodními výrobci automobilů. Například společnost Geely a její zakladatel Li Shufu ovládají švédské společnosti včetně Volvo Car a Polestar.

Její značka Zeekr, která vyrábí elektromobily, také spolupracuje s firmou Waymo, která se zabývá samořízenými vozidly a působí v Evropě a na Blízkém východě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: europe.autonews.com, europe.autonews.com(2)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 6

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *