Čína zavedla přísná pravidla pro umělou inteligenci

Čína
Autor: Pete Linforth  / Zdroj: Pixabay

Čína nedávno zveřejnila návrh pokynů zaměřených na zpřísnění kontroly nad generativní umělou inteligencí. Národní technický výbor pro standardizaci bezpečnosti informací, odpovědný za mnoho norem v oblasti IT, zveřejnil návrh, který zdůrazňuje dva hlavní zájmy. Tím prvním je zabezpečení tréninkových dat a druhým – regulace velkých jazykových modelů používaných pro generativní umělou inteligenci.

Pokyny vyžadují, aby vývojáři umělé inteligence používali pouze autorizovaná data pro trénink a dodržovali postup bezpečnostních kontrol. A to především z toho důvodu, aby se zabránilo narušení dat a porušování autorských práv. Je to důležitý krok při kontrole kvality, která se vkládají do těchto algoritmů. Drobným písmem je však mezi pokyny napsáno něco o „systému černé listiny“, která blokuje jakékoli tréninkové materiály obsahující více než 5 % nezákonného nebo škodlivého obsahu.

A ačkoli se zdá, že tato pravidla mají za cíl zajistit to, aby služba AI generovala odpovědný a legální obsah, vyvolává také důležité otázky týkající se inovace a svobody slova. Pokyny uvádí, že algoritmy mají být založeny na modelech licencovanými úřady. To může omezovat prostor pro vývojáře k experimentům, a to zase povede k potlačení růstu technologie, která má široké uplatnění.

Čína – regulace a cenzura v jednom

Regulace navíc znamenají další vrstvu vládní cenzury. V Číně je nelegální obsah často vyobrazován politickými tématy, jako je oficiální status Tchaj-wanu. Někteří odborníci se domnívají, že AI bude využita pouze k vyprávění pouze toho „jednoho, správného“ příběhu. Během interních testů se zjistilo, že čínští chatboti odpovídají různě na dotaz ohledně Tchaj-wanu. Někteří odmítají odpovědět, jiní zase rovnou ukončují konverzaci.

Veřejnost na návrh může reagovat do 25. října. Čína byla jednou z prvních zemí na světě, která zavedla zákony upravující pravidla ohledně umělé inteligence. Uvidíme v budoucnu, jak si asijská země se svými regulacemi vystačí a jestli náhodou nebude zaostávat za ostatními státy bez cenzury.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *