Hackeři mají novou metodu na nabourání vašeho smartphonu. Může ohrozit i iPhony?

smartphonu
Telefony Android nejsou tolik bezpečné / Autor fotografie: TheDigitalArtist / Zdroj fotografie: Pixabay

Smartphony jsou nedílnou součástí našich životů. Máme v nich uloženo plno citlivých informací, používáme je ke komunikaci až po finanční transakce. To všechno jsou lákadla pro hackery, kteří se běžně snaží obejít zabezpečení různých telefonů, zejména těch s Androidem. Vědci na jedné z čínských univerzit přišli se šokujícím odhalením. Vyzkoušeli totiž metodu, díky které se hacker do vašeho zařízení může dostat s technikou v hodnotě pouhých 15 dolarů, což je v přepočtu okolo 330 Kč.

Metoda, kterou vědci zkoušeli, se zabývá odemknutí zařízeních s Androidem pomocí náhodných otisků prstů. Výzkumníci uvedli, že stačí, když vaše zařízení má dvě bezpečnostní chyby, které se nalézají pouze u telefonů s Androidem. Takové nedostatky lze využít k tomu, aby hacker obešel zabezpečení otisků prstů a odemknul si dané zařízení. Pokud máte dostatečné technické znalosti, tak si klíč k tomu vytvoříte sami, ale pokud ne, tak za něj zaplatíte pouhých 15 USD. K útoku vám tedy stačí jen dvě základní věci – klíč a 45 minut nepřetržitého přístupu k napadenému zařízení. Nový útok se jmenuje BrutePrint a využívá databázi otisků prstů. Prostě hledá tak dlouho, dokud nenajde ten stejný, jaký je v zařízení. To se u všech 8 telefonů s Androidem povedlo. U dvou testovaných iPhonů se to nepovedlo vůbec.Výzkumný tým poté sdílel výsledky šesti telefonů s Androidem. Mezi něž patří Samsung Galaxy S10+, vivo X60 Pro, Oneplus 7 Pro, Oneplus 5T, Pppo Reno Ace a Xiaomi Mi 11 Ultra. Konkrétní časové výsledky Huawei Mate 30 Pro a Huawei P40 nebyly zveřejněny. Nejrychleji se výzkumnému týmu podařilo dostat do viva X60 Pro, kdy jim to trvalo pouhých 0,66 hodiny. Naopak nejdéle to trvalo do Xiaomi Mi 11 Ultra, které zabralo 13,89 hodin. Každý telefon byl testován víckrát, a tak máme různá časová rozpětí.


Časové rozpětí hacknutí různých smartphonů:

  • Samsung Galaxy S10+: 0,73 až 2,92 hodin
  • vivo X60 Pro: 0,66 až 3,29 hodin
  • Oneplus 7 Pro: 0,85 až 4,26 hodin
  • OnePlus 5T: 0,92 až 4,58 hodin
  • Oppo Reno Ace: 1,24 až 6,18 hodin
  • Xiaomi Mi 11 Ultra: 2,78 až 13,89 hodin

Ve výsledku si vůbec nejhůře vedl Samsung Galaxy S10+, ačkoli jsou na tom s vivem X60 Pro dost podobně. V rámci iPhonů byly testovány modely iPhone SE a iPhone 7 s tím, že se do nich nešlo dostat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, arstechnica.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *