Čínská špionáž? Tito čínští výrobci smartphonů vás údajně pečlivě sledují!

Čínská špionáž
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Nový výzkum Univerzity v Edinburghu a Trinity College v Dublinu upozorňuje na znepokojivý problém u některých předních čínských smartphonů se systémem Android. V Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě, je více než 70 % zařízení vybaveno systémem Android. Studie zjistila, že některé značky, například OnePlus, Xiaomi, Oppo a Realme, shromažďují a předávají velké množství osobních údajů bez souhlasu uživatele.

V dotyčných telefonech je předinstalováno velké množství systémových aplikací a aplikací výrobce, které mají ve výchozím nastavení povolena pochybná oprávnění. Tyto aplikace aktivně shromažďují a odesílají citlivé informace týkající se zařízení, polohy, profilu uživatele, a dokonce i sociálních vztahů.

I v případě uživatelů, kteří dbají na ochranu soukromí a odmítají analytické funkce a nepoužívají cloudová úložiště nebo služby třetích stran, telefony stále odesílají jedinečné informace o zařízení a uživateli, jako jsou identifikátory zařízení, souřadnice GPS, vzorce používání aplikací, historie hovorů a SMS a kontaktní čísla. Uživatelé bohužel nejsou o tomto přenosu dat informováni a neexistuje způsob, jak se z něj odhlásit. Shromážděné údaje lze snadno propojit s jednotlivcem a použít je pro účely sledování. Čínská špionáž je v tomto směru jasná.


Nenechte si ujít:


Výzkum byl proveden na zařízeních prodávaných v Číně a s místní distribucí systému Android, takže mezinárodní spotřebitelé nemusí být tímto problémem ovlivněni. Pro ty, kteří si svá zařízení zakoupili v Číně, jako jsou obchodní cestující nebo studenti, je však důležité si uvědomit, že podle studie zůstávají praktiky shromažďování údajů nezměněny i po opuštění země.

Stojí za zmínku, že čínské verze mají mnohem více předinstalovaných aplikací třetích stran a je jim uděleno osmkrát až desetkrát více oprávnění ve srovnání s mezinárodními verzemi určenými pro spotřebitele v Evropě a dalších regionech. Hodně to může souviset s mezinárodními předpisy a zásadami, které tato nebezpečná oprávnění hlídají, ale telefony zakoupené v Číně se těmto zákonům rozhodně vymykají. Myslíte si, že čínská špionáž je skutečný problém?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: phonearena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *