Jak chránit svůj smartphone před viry a malwarem

Smartphone
Autor fotografie: Mohamed_hassan / Zdroj fotografie: Pixabay

V dnešní době jsou smartphony nedílnou součástí nás všech. Jsou to nepostradatelná zařízení, díky kterým můžeme komunikovat s jinými lidmi na velkou vzdálenost. Rovněž v nich máme hry, důležité soubory či bankovní aplikaci. Z velké části v nich máme uložený kus našeho života, a proto se hackerům vyplatí, když nějaké takové zařízení napadnou. A to množstvím mnoha různých škodlivých softwarů, které na naše zařízení mohou mít neblahý vliv.

Mezi malware řadíme širokou škálu škodlivých softwarů. Ty se nám do telefonu mohou dostat zpravidla otevřením napadeného souboru s tím, že pak v něm může způsobit velkou neplechu. Proto, i když se domníváme, že otevíráme bezpečný soubor, bychom měli být opatrní.

Mezi nejběžnější typy mobilního malwaru patří:

  • Adware: Zavádí do zařízení mnoho rušivých reklam a tím generuje příjmy pro tvůrce malwaru.
  • Spyware: Tajně sleduje aktivitu uživatele, sleduje údaje o poloze, historii procházení a osobní údaje.
  • Ransomware: Šifruje soubory v zařízení s tím, že pak za jejich dešifrování požaduje výkupné.
  • Trojský kůň: Jeden z nejznámějších virů. Umožňuje hackerům krást data nebo instalovat jiný malware do zařízení.

Mezi nejzákladnější příznaky toho, že váš smartphone není v pořádku, patří:

  • Přehřívání a rychlé vybíjení baterie: Pokud se váš telefon rychlé vybíjí nebo hodně přehřívá, ačkoli na něm nic náročného neděláte, tak je možné, že na pozadí běží malware, který vám spotřebovává výkon a baterii.
  • Nevyžádané reklamy a vyskakovací okna: Nečekaný nárůst různých reklam v zařízení může znamenat, že je vaše zařízení napadeno. Především pokud se po rozkliknutí reklamy dostanete na neznámé webové stránky.
  • Záhadné poplatky: Záhadné poplatky, které nevíte z čeho jsou, můžou znamenat, že malware odesílá prémiové SMS nebo vytáčí neoprávněné hovory.

Abyste své zařízení zachovali bez virů a nebezpečí, tak se všeobecně doporučují tyto kroky:

  • Stahování aplikací z oficiálních platforem: Při stahování aplikací se držte oficiálních obchodů s aplikacemi, jako je iOS, Obchod Play nebo AppGallery.
  • Kontrolujte oprávnění aplikace: Každé aplikaci musíte před nainstalováním udělit určitá oprávnění. Pokud se vám bude zdát, že aplikace vyžaduje oprávnění k funkcím, které nepotřebuje, tak ji raději neinstalujte.
  • Pravidelně své zařízení aktualizujte: Udržujte aplikaci svého mobilního softwaru na nejnovější verzi. Pravidelně si kontrolujte aktualizace systému v nastavení.
  • Neotvírejte podezřelé soubory nebo přílohy: Při otevírání nebo stahování souborů buďte opatrní, i když pochází z důvěryhodných zdrojů.
  • Mějte dvoufázová ověření a silná hesla: Na různé účty si nastavte různá hesla a používejte kombinaci malých a velkých písmen, čísel a znaků. Pokud to účet umožňuje, tak si nastavte dvoufázové ověření pomocí mailu nebo telefonního čísla.

Mnoho lidí v dnešní době není informovaných a ti pak jsou schopní skočit na různé podvody s kurýry apod. Proto je důležité, abyste nevzdělávali jen sebe, ale také ostatní. Nejlépe vaše prarodiče. To je totiž skupina lidí, která je mnohem ohroženější než dnešní mládež.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, hdfcergo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *