Čína a USA pokračují v technologické válce. Čína nově použije agresivnější strategii
Čína se chystá provést některé změny ve své strategii v oblasti polovodičů s ohledem na tlak ze strany Spojených států. Země se nyní rozhoduje. Zaměřit se na posílení oblastí, ve kterých má více silných stránek. Namísto toho, aby opravovala tam, kde má slabiny.
To je přiznání, že současný plán Pekingu zřejmě nefunguje podle očekávání. Toto vyjádření přišlo od čínského experta na čipový průmysl.
Válka mezi Čínou a USA: čínský profesor přednesl zásadní projev
Wei Shaojun, úředník Čínské asociace polovodičového průmyslu, řekl ve čtvrtek v živě vysílaném projevu. Že současné úsilí Číny o podporu domácího čipového průmyslu se zaměřuje na nedostatky. Jedná se o strategii, která se nezdá být účinná.
Očekává, že Peking provede některé potřebné změny ve svém přístupu při překonávání omezení ze strany USA. Toho může dosáhnout tím, že vloží více prostředků do oblastí, kde má Čína výhodu. Mezi takové oblasti patří vyspělé procesní technologie.
Na čínském summitu o integrovaných obvodech v Šen-čenu. Profesor jménem Wei řekl: „Je strategickou chybou pouze vyplňovat mezery. Čím více jsme se v posledních letech snažili dohnat nedostatky, tím pasivnější jsme byli. Neměli bychom se soustředit na překonávání našich nedostatků. Ale na posílení našich silných stránek,“ řekl Wei.
S ohledem na nedávnou zprávu agentury Reuters. Bylo uvedeno, že Čína poskytne v příštích pěti letech 1 bilion jüanů (144 milionů USD). Tyto peníze přispějí jejímu vlastnímu polovodičovému průmyslu. V reakci na to Wei uvedl, že si to ověřil u svých kontaktů, ale „nikdo o takovém plánu oficiálně nemluvil“.
Válka mezi Čínou a USA v oblasti technologií: Čína musí zaujmout jiný přístup
Podle Weie bude muset Čína k vyřešení tohoto problému použít zcela jinou strategii. Strategii, která bude lépe využívat zdroje. Země bude také využívat různé způsoby, jak podpořit svůj polovodičový průmysl. Nový plán bude dostatečně robustní, aby vydržel nejméně do roku 2035, řekl Wei.
Podle Weiova prohlášení by se průmysl měl zaměřit na vyspělé procesní uzly. Což zahrnuje i další oblasti, které jsou méně citlivé na omezení vývozu ze strany Washingtonu. V současné době se jedná o pokročilé čipy a automatizaci elektronického návrhu. Uvedl také, že očekává další zpřísnění snah USA o zpomalení vývoje čipů v Číně.
„Dojde k obratu ve strategii USA? Já osobně v to příliš nedoufám,“ řekl Wei.
Nenechte si ujít:
Vláda USA zablokovala další čínskou společnost v roce 2022
Weiovy poznámky přišly poté, co čínské plány na dosažení technologické soběstačnosti dostaly v prosinci 2022 další ránu. V prosinci USA zařadily jednoho z předních čínských výrobců flash paměťových čipů „Yangtze’Memory Technologies Co“ a tři desítky dalších čínských společností na seznam omezujících vývoz.
Stalo se tak především proto, že americká vláda uvedla, že Peking využíval komerční technologie k zefektivnění své vojenské síly.
Posledními letošními kroky americké vlády je zablokování přístupu Číny ke klíčovým americkým technologiím. To znamená výrazný nárůst oproti předchozím cíleným sankcím proti jednotlivým pevninským společnostem. Mezi ně patří například Huawei Technologies Co a Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).
Díky těmto krokům Spojených států se polovodiče ocitly v samém středu plně rozvinuté technologické války mezi Čínou a USA.
Na druhé straně Čína dlouhodobě zaujímá přístup shora dolů, aby podpořila domácí čipové společnosti. Tyto podpory přicházejí s velkým množstvím peněz a dalšími formami pomoci. V roce 2014 Peking zřídil Čínský investiční fond pro průmysl integrovaných obvodů.
V Číně je tento fond známý také jako Velký fond. Vznikl proto, aby sloužil jako hlavní finanční stimul, který bude podporovat polovodičový průmysl. V prvním kole investic se podařilo shromáždit více než 138 miliard jüanů. Podle odhadu Čínské asociace polovodičového průmyslu. Tato částka dosáhla v roce 2019 více než 500 miliard jüanů.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: gizchina.com
Umí USA něco jiného,než sankce na jiné?Pokud jsem stihl sledovat,tak vše řeší sankcemi a vyhrožováním!
Přitom by stačilo se poučit od russákova a místo sankcí na Čínu rovnou zaútočit, že? 😉 Jenom blbec by poskytoval svému potenciálnímu nepříteli svou nejvyspělejší technologii a jen ještě větší blbec se diví, že to USA nechtějí dělat, že Petříku…
Čína je už dnes v mnoha technických oborech vyspělejší než USA.Vše směřuje k tomu,že v průběhu příštích deseti let,Čína převezme kormidlo v celém ekonomickém rozsahu na světě.Současný stav v USA je čím více
upadající a neexistuje žádný příznivý výhled.Politicky hrozí Americe katastrofální úpadek.
Kdo trochu sleduje a přemýšlí tak ví že USA již skončili. Jenom si to ještě nejsou schopni uvědomit. Ano budou se snažit opakovat svoje způsoby které se jim osvědčily v minulých letech, ale to nebude stačit a účinnost takových akcí bude nedostatečná. Skutečný potenciál a budoucnost je nyní v asii – tedy v Číně. To je hráč který se významně posunul vpřed a vypadá to že nehodlají nijak polevovat. Tam je budoucnost, rozvoj, věda . . . . bohužel pro nás. A my v ČR, tak to ani nehovořím – budem rádi že to tady vůbec nějak dožijem . . . .
To že Čína bude světová velmoc se tvrdi uz pomalu 20 let, jste zaprdlý…. Rozdíl v USA je ten, že tam o jejich osudu rozhodují defakto všichni. A v Rusku a Číně jen jejich vrchni velení. To nikdy nemůže fungovat.
Čím dříve , tím lépe….
Čína předbíhá celý svět a nevím o žádné zemi proti kterému by zavedla sankce.