Čínská umělá inteligence vytvořená na základě otevřeného zdrojového kódu se ve srovnávacích testech chatbotů vyrovná americké technologii

umělá inteligence
Zdroj: Pixabay / Autor: TheDigitalArtist

Podle deníku The New York Times dosáhl systém Yi-Large Global SOTA LLM čínské firmy 01.AI, založený na technologii open-source, téměř stejného skóre jako jeho americké protějšky, například GPT-4o a Llama-3.

V Číně je veřejně dostupný i další nástroj AI s názvem Kling, generátor videa. Funguje podobně jako Sora od Open AI, ale na rozdíl od posledně jmenovaného, který je stále omezeně přístupný, je Kling již široce dostupný téměř všem uživatelům.

Boom AI začal ve Spojených státech vydáním ChatGPT na konci roku 2022. Čínské společnosti však rychle dohánějí náskok díky otevřenému zdrojovému kódu AI, který umožňuje ostatním uživatelům stavět na stávajících technologiích AI, iterovat je a vylepšovat. Open-source (neboli otevřený standard) je základem mnoha našich technologií, od operačních systémů, jako je Linux, až po nové procesory, jako je RISC-V.

Mnoho amerických společností stojí v čele vývoje umělé inteligence a otevřeně zpřístupňují svá data; obavy z neetického a kriminálního využívání technologií umělé inteligence je však také pozastavují a výzkumníci diskutují o rizicích a možných regulacích. Čínské společnosti se však k těmto otázkám staví méně striktně a mnohé z nich zpřístupňují své technologie široké veřejnosti co nejdříve, a dokonce sdílejí kód s vývojáři, programátory a dalšími institucemi.

Tento způsob sdílení urychlil vývoj umělé inteligence v Číně. Společnosti, které byly dříve opovrhovány za používání kódu s otevřeným zdrojovým kódem, nyní vedou ve srovnávacích testech AI.

K tomuto pokroku v technologiích umělé inteligence dochází v Číně navzdory přísným opatřením, která USA uplatňují proti jejím technologickým ambicím. Zákazy a embarga na špičkové čipy, které Washington uvalil na Peking, znamenaly, že čínské společnosti mají potíže se získáváním nejnovějších a nejvýkonnějších procesorů Nvidia pro umělou inteligenci. Ačkoli se Čína usilovně snaží dohnat ztrátu v oblasti hardwaru, mnozí odborníci se domnívají, že k dosažení parity se Spojenými státy jí stále chybí nejméně deset let.

Je však zřejmé, že čínské technologické firmy mohou i přes hardwarové zákazy dohnat náskok po softwarové stránce. Nicméně Bílý dům to chce změnit návrhem zákona v americkém Kongresu, který by americké vládě umožnil větší kontrolu nad omezením vývozu amerického kódu umělé inteligence. Některé strany se snaží omezit vývoj technologií AI s otevřeným zdrojovým kódem, aby zabránily čínským společnostem v jejich využívání, ale tím by mohly USA způsobit více škody než užitku.

Clément Delangue, generální ředitel společnosti Hugging Face, která umožňuje svým uživatelům sdílet své open-source projekty AI, uvedl: „Open-source AI je základem vývoje AI,“ s odkazem na to, jak spolupráce výzkumných pracovníků a organizací v USA umožnila, aby se staly světovou jedničkou v oblasti AI, „a vypadá to, že Čína by mohla udělat totéž.“

Nedávno vydaný počítač Llama 3-V LLM Stanfordovy univerzity je navíc postaven na kódu s otevřeným zdrojovým kódem pocházejícím z Číny. To ukazuje, že čínské technologie umělé inteligence vyspěly natolik, že na nich nyní američtí výzkumníci zakládají svou práci. Delangue varuje, že pokud Washington potlačí vývoj open-source v USA, mohli by se američtí vývojáři AI, kteří staví své technologie na čínských open-source technologiích, stát normou.

Profesor Yiran Chen z Dukeovy univerzity se však domnívá, že navzdory všem pokrokům v oblasti umělé inteligence, které Čína na základě open-source technologií učinila, je stále v nevýhodě. „Čínské společnosti jsou dobré v replikování a vylepšování toho, co už USA mají,“ řekl Chen. „Nejsou tak dobré ve vynalézání něčeho zcela nového, co za pět až deset let obejde USA.“

Ať už je to pravda, nebo ne, uvidíme to až za deset let. Co se však stane mezi tím, může záviset také na tom, jak USA zvládnou otevřený vývoj a spolupráci mezi společnostmi, díky nimž se dnes staly současným lídrem v oblasti umělé inteligence.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: technologyreview.com, ft.com, uk.news.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *